Ann-Christin Ahlberg (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County South, Bench 19
Title Barnskötare.
Born 1957
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email ann-christin.ahlberg[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Health and Welfare

    • Member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-08-01 – 2022-09-26
    • Member of Parliament

    • Alternate member 2005-01-18 – 2006-07-31
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Deputy member 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Committee on Health and Welfare

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Deputy member 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 05- (ersättare 050118-060731). Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 05-10, arbetsmarknadsutskottet 05-06 och försvarsutskottet 10-14. Suppleant OSSE-delegationen 14-.
  • Föräldrar

    Avdelningsföreståndaren Rolf Thörnqvist och ekonomibiträdet Ulla-Britt Thörnqvist, f. Lindvall.
  • Utbildning

    Grundskola, Borås, slutår 73. Yrkesutbildning, dagbarnvårdare, Tranemo kommun 81 och barnskötare, slutår 88. Fackliga utbildningar och kortare högskoleutbildningar.
  • Anställningar

    Affärsbiträde. Sömmerska. Fabriksarbetare. Dagbarnvårdare. Barnskötare.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Borås 02-06. Ledamot, lokalförsörjningsnämnden och IBAB 98-02. Göta kommundelsnämnd 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Adjungerad ledamot, Socialdemokraternas partidistrikts styrelse, Södra Älvsborgs 06-. Sammankallande, valberedningen i Kommunals avdelning Vänerväst, sektion Borås 08-. Ledamot, ABF-distriktet. Ordförande, ABF Sjuhärad.
  • Bostadsort

    Borås

Said and done

Översyn av rehabiliteringskedjan

Motion 2018/19:2658 av Ann-Christin Ahlberg och Petter Löberg (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2658 av Ann-Christin Ahlberg och Petter Löberg båda S Översyn av rehabiliteringskedjan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över rehabiliteringskedjan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det största problemet för dem


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2658 av Ann-Christin Ahlberg och Petter Löberg (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2658 av Ann-Christin Ahlberg och Petter Löberg (båda S) (pdf, 75 kB)

Anställda som äger

Motion 2018/19:1766 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1766 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. S Anställda som äger Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en successiv och metodisk översyn av regler för att underlätta för anställda att ta över verksamhet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:CU9

Motion 2018/19:1766 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1766 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Säkra välfärden genom utbildningsinsatser

Motion 2018/19:1308 av Johan Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1308 av Johan Andersson m.fl. S Säkra välfärden genom utbildningsinsatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av ett pedagogikcollege och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1308 av Johan Andersson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1308 av Johan Andersson m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Utbildningssatsning i väst

Motion 2018/19:1179 av Joakim Järrebring m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1179 av Joakim Järrebring m.fl. S Utbildningssatsning i väst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om matchningsproblematiken och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om lärcentrum och vikten


Utskottsberedning: UbU 2018/19:KrU9

Motion 2018/19:1179 av Joakim Järrebring m.fl. (S) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:1179 av Joakim Järrebring m.fl. (S) (pdf, 104 kB)

Anställningstrygghet

Motion 2018/19:1082 av Paula Holmqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1082 av Paula Holmqvist m.fl. S Anställningstrygghet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om anställningstrygghet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den 30 november 2016 kom ett uppmärksammat besked från Arbetsdomstolen. Ett företag


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:1082 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1082 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Arbetskläder inom förskolan

Motion 2018/19:1029 av Marianne Pettersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1029 av Marianne Pettersson m.fl. S Arbetskläder inom förskolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om arbetskläder inom förskolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering På svensk arbetsmarknad är det idag tydligt att män utgör normen


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:1029 av Marianne Pettersson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1029 av Marianne Pettersson m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Kunskapslyft för barn och lärare

Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Kunskapslyft för barn och lärare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ett kunskapslyft för barn för att stärka deras kunskaper om sina egna rättigheter och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:KrU6 2017/18:UbU19 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Kontroll av däck på utländska långtradare

Motion 2017/18:2692 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2692 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson båda S Kontroll av däck på utländska långtradare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kontroll av godkända däck på långtradare registrerade i andra länder som kör genom Sverige och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2692 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2692 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (pdf, 68 kB)

Säkerhet för passagerare i bussar

Motion 2017/18:2161 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2161 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson båda S Säkerhet för passagerare i bussar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att se över lagstiftningen gällande säkerhet för busspassagerare och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2161 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2161 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (pdf, 68 kB)

Sexualbrott mot barn

Motion 2017/18:2574 av Ann-Christin Ahlberg och Paula Holmqvist (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2574 av Ann-Christin Ahlberg och Paula Holmqvist båda S Sexualbrott mot barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om barn som utsatts för sexualbrott och tillkännager detta för regeringen. Motivering Redan 2012 visade Barnombudsmannens undersökning


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2574 av Ann-Christin Ahlberg och Paula Holmqvist (båda S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2574 av Ann-Christin Ahlberg och Paula Holmqvist (båda S) (pdf, 71 kB)