Ann-Charlotte Hammar Johnsson (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County West, Bench 223
Title Skolledare/Rektor.
Born 1966
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865215
Email ann-charlotte.hammar.johnsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Industry and Trade

    • Member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2006-11-09 – 2010-10-04
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Finance

    • Member 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Deputy member 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Committee on Education

    • Deputy member 2016-02-23 – 2018-09-24
    • Deputy member 2007-12-03 – 2010-10-04
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061109-101004). Ledamot finansutskottet 10-13 och näringsutskottet 13-. Suppleant finansutskottet 06-10, utbildningsutskottet 07-10 och 16-, försvarsutskottet 10-14, konstitutionsutskottet och 14-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Rune Hammar och administratören Inga Hammar, f. Svensson.
  • Utbildning

    Samhällskunskap m.m., Umeå universitet 85-87 och Linköpings universitet 87-90. Samhällsgeografi, historia, religion och geografi, Lunds universitet 92-98. Statskunskap, Göteborgs universitet 92. Ämneslärarexamen, historisk- och samhällsvetenskaplig linje (160 p), Linköpings universitet 90.
  • Anställningar

    Ämneslärare, Perstorps kommun 90-93. Gymnasielärare, Helsingborgs kommun 94-01. Utbildningsplanerare 02-04, biträdande rektor 04-06, rektor 06-, Landskrona-Kävlinge-Svalövs gymnasieförbund. Anställning, Landskrona kommun.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bjuv 02 och 10-. Ledamot, miljö- och byggnadsnämnden 98-02 och utbildningsnämnden 00-06. Regionfullmäktig, Region Skåne 02-06. Vice ordförande, Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt, Region Skåne 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Bjuv 00-04, sekreterare 99-00, vice ordförande 05-09, ledamot 11- och ordförande 14-.

Said and done

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2012/13:510 av Damberg, Mikael (S) 12 september 2013 Nuonaffären
Debatt om förslag 2012/13:FiU26 27 march 2013 Kommunala frågor
Debatt om förslag 2012/13:FiU32 20 february 2013 Offentlig upphandling
Debatt om förslag 2012/13:FiU3 19 december 2012 Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner

Utgiftsområde 21 Energi

Motion 2018/19:2943 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2943 av Lars Hjälmered m.fl. M Utgiftsområde 21 Energi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 21 Energi enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett minskat anslag till insatser för energieffektivisering


Utskottsberedning: 2018/19:NU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , 4 bifall,

Motion 2018/19:2943 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2943 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 94 kB)

Utgiftsområde 24 Näringsliv

Motion 2018/19:2928 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2928 av Lars Hjälmered m.fl. M Utgiftsområde 24 Näringsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 24 Näringsliv enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett ökat anslag till Verket för innovationssystem:


Utskottsberedning: 2018/19:NU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): , 7 bifall,

Motion 2018/19:2928 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2928 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

Ett tryggt och hållbart energisystem

Motion 2018/19:2784 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2784 av Lars Hjälmered m.fl. M Ett tryggt och hållbart energisystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att satsa på alla relevanta energislag, inklusive kärnkraft, och på forskning och demonstrationsanläggningar och tillkännager detta för


Utskottsberedning: NU

Motion 2018/19:2784 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:2784 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 99 kB)

Fler företag och stärkt konkurrenskraft

Motion 2018/19:2783 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2783 av Lars Hjälmered m.fl. M Fler företag och stärkt konkurrenskraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska prioritera arbetet med regelförenklingar för företag samt kontinuerligt redovisa för riksdagen hur arbetet fortlöper


Utskottsberedning: AU KU UbU 2018/19:FiU20 2018/19:FiU22 2018/19:FiU26 2018/19:FiU34 2018/19:MJU8 2018/19:NU4 2018/19:NU7 2018/19:NU9 2018/19:SkU11 2018/19:SkU14

Motion 2018/19:2783 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 103 kB) Motion 2018/19:2783 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 199 kB)

Regional tillväxt

Motion 2018/19:2781 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2781 av Lars Hjälmered m.fl. M Regional tillväxt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att de olika företagsstöden bör renodlas och förtydligas och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om


Utskottsberedning: 2018/19:NU8

Motion 2018/19:2781 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2781 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 96 kB)

Högre utbildning och forskning

Motion 2018/19:1901 av Louise Meijer m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1901 av Louise Meijer m.fl. M Högre utbildning och forskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att universitetsutbildningarnas kvalitetsutvärderingar bör reformeras och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: UbU 2018/19:SfU16 2018/19:SfU18 2018/19:SkU10

Motion 2018/19:1901 av Louise Meijer m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:1901 av Louise Meijer m.fl. (M) (pdf, 109 kB)

En nationell Öresundsagenda

Motion 2018/19:2270 av Noria Manouchi m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2270 av Noria Manouchi m.fl. M En nationell Öresundsagenda Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om framtagandet av en nationell Öresundsagenda för att intensifiera arbetet med att skapa ökade förutsättningar för en fortsatt integration och tillkännager


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2270 av Noria Manouchi m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2270 av Noria Manouchi m.fl. (M) (pdf, 87 kB)

Gårdsförsäljning

Motion 2018/19:1954 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1954 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. M Gårdsförsäljning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen återkommer med lagförslag så att gårdsförsäljning av alkohol blir möjlig från den 1 juli 2019 och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:SoU10

Motion 2018/19:1954 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1954 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (pdf, 88 kB)

Den skånska modernäringen

Motion 2018/19:1955 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1955 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. M Den skånska modernäringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skånskt jordbruks konkurrenskraft och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om


Utskottsberedning: 2018/19:MJU12 2018/19:MJU13 2018/19:NU8 2018/19:SoU10

Motion 2018/19:1955 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:1955 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (pdf, 105 kB)

Skogsbruket i Skåne

Motion 2018/19:1953 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1953 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. M Skogsbruket i Skåne Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att öka användningen av främmande trädslag i skogsbruket och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det


Utskottsberedning: 2018/19:MJU8

Motion 2018/19:1953 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1953 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (pdf, 88 kB)