Ann-Charlotte Hammar Johnsson (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County West, Bench 223
Title Skolledare/Rektor.
Born 1966
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865215
Email ann-charlotte.hammar.johnsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Industry and Trade

    • Member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2006-11-09 – 2010-10-04
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Finance

    • Member 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Deputy member 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Committee on Education

    • Deputy member 2016-02-23 – 2018-09-24
    • Deputy member 2007-12-03 – 2010-10-04
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061109-101004). Ledamot finansutskottet 10-13 och näringsutskottet 13-. Suppleant finansutskottet 06-10, utbildningsutskottet 07-10 och 16-, försvarsutskottet 10-14, konstitutionsutskottet och 14-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Rune Hammar och administratören Inga Hammar, f. Svensson.
  • Utbildning

    Samhällskunskap m.m., Umeå universitet 85-87 och Linköpings universitet 87-90. Samhällsgeografi, historia, religion och geografi, Lunds universitet 92-98. Statskunskap, Göteborgs universitet 92. Ämneslärarexamen, historisk- och samhällsvetenskaplig linje (160 p), Linköpings universitet 90.
  • Anställningar

    Ämneslärare, Perstorps kommun 90-93. Gymnasielärare, Helsingborgs kommun 94-01. Utbildningsplanerare 02-04, biträdande rektor 04-06, rektor 06-, Landskrona-Kävlinge-Svalövs gymnasieförbund. Anställning, Landskrona kommun.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bjuv 02 och 10-. Ledamot, miljö- och byggnadsnämnden 98-02 och utbildningsnämnden 00-06. Regionfullmäktig, Region Skåne 02-06. Vice ordförande, Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt, Region Skåne 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Bjuv 00-04, sekreterare 99-00, vice ordförande 05-09, ledamot 11- och ordförande 14-.

Said and done

Investeraravdraget

Motion 2018/19:594 av Hans Rothenberg m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:594 av Hans Rothenberg m.fl. M Investeraravdraget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över möjligheterna att utöka och utveckla investeraravdraget så att det även omfattar investerare som har sitt kapital knutet till

2018-11-21

Motion 2018/19:594 av Hans Rothenberg m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:594 av Hans Rothenberg m.fl. (M) (pdf, 75 kB)

Rymdturism

Motion 2018/19:414 av Betty Malmberg och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (båda M)

Motion till riksdagen 2018/19:414 av Betty Malmberg och Ann-Charlotte Hammar Johnsson båda M Rymdturism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att den svenska rymdlagen bör ses över så att rymdturism kan tillåtas och tillkännager detta för regeringen. Motivering En ny rymdålder

2018-11-16

Motion 2018/19:414 av Betty Malmberg och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (båda M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:414 av Betty Malmberg och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (båda M) (pdf, 76 kB)

SAS inställda flygavgångar

Skriftlig fråga 2017/18:1596 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2017/18:1596 SAS inställda flygavgångar av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Resor som inte blir av är kostsamma för samtliga berörda. Under våren och i början av sommaren ställdes 700 flygningar med SAS in, främst på grund av brist på personal. En av orsakerna

Inlämnad: 2018-08-01 Svarsdatum: 2018-08-15 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1596 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 100 kB)

Regeringens flygskatt

Skriftlig fråga 2017/18:1523 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2017/18:1523 Regeringens flygskatt av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Finansminister Magdalena Andersson S I Svenskt Näringslivs nya rapport Jobbskaparnas bokslut. En inventering av regeringens initiativ 2014-2018  antyds att 53 av de 92 reformer om företagande som den rödgröna regeringen har genomfört sedan

Inlämnad: 2018-06-18 Svarsdatum: 2018-07-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1523 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 107 kB)

Förändring av RUT-avdraget

Skriftlig fråga 2017/18:1520 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2017/18:1520 Förändring av RUT-avdraget av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Finansminister Magdalena Andersson S Möjligheten att få en skattereduktion för köp av hushållsnära tjänster infördes av Alliansen år 2007. Tusentals nya arbetstillfällen skapades, och många som tidigare arbetat svart började betala skatt.

Inlämnad: 2018-06-18 Svarsdatum: 2018-07-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1520 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 87 kB)

RUT-avdraget

Interpellation 2017/18:587 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Interpellation 2017/18:587 RUT-avdraget av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Finansminister Magdalena Andersson S Möjligheten att få en skattereduktion för köp av hushållsnära tjänster infördes av Alliansen 2007. Tusentals nya arbetstillfällen skapades, och många som tidigare arbetat svart började betala skatt. Livspusslet

Inlämnad: 2018-06-08 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2017/18:587 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 85 kB)

Regeringens flygskatt

Interpellation 2017/18:583 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Interpellation 2017/18:583 Regeringens flygskatt av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Finansminister Magdalena Andersson S Svenskt Näringslivs nya rapport Jobbskaparnas bokslut En inventering av regeringens initiativ 20142018 pekar på att av de 92 reformer kring företagande som den rödgröna regeringen har genomfört

Inlämnad: 2018-06-08 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2017/18:583 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 108 kB)

Överförmyndare

Skriftlig fråga 2017/18:1451 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2017/18:1451 Överförmyndare av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Statsrådet Heléne Fritzon S Den 30 maj var jag inbjuden till Sveriges Överförmyndares studiedagar 2018 i konserthuset i Gävle för en paneldebatt tillsammans med riksdagsledamoten Hillevi Larsson från Socialdemokraterna och Mariana Moreira Duarte

Inlämnad: 2018-06-08 Svarsdatum: 2018-06-28 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1451 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 87 kB)

med anledning av skr. 2017/18:262 En nationell strategi för ESS och den omgivande kunskapsmiljön

Motion 2017/18:4197 av Erik Bengtzboe m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4197 av Erik Bengtzboe m.fl. M med anledning av skr. 2017/18:262 En nationell strategi för ESS och den omgivande kunskapsmiljön Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör följa upp förutsättningarna att attrahera och behålla forskare


Utskottsberedning: 2018/19:UbU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4197 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4197 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Det kontantlösa samhället och turismen

Skriftlig fråga 2017/18:1427 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2017/18:1427 Det kontantlösa samhället och turismen av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Statsrådet Per Bolund MP Allt färre restauranger, pubar och barer i Sverige accepterar i dag kontanter som betalning. Bankerna har sedan länge påbörjat resan mot ett kontantlöst samhälle, och inom besöksnäringen sker i dag

Inlämnad: 2018-06-01 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1427 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 93 kB)