Ann-Charlotte Hammar Johnsson (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County West, Bench 223
Title Skolledare/Rektor.
Born 1966
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865215
Email ann-charlotte.hammar.johnsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Industry and Trade

    • Member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2006-11-09 – 2010-10-04
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Finance

    • Member 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Deputy member 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Committee on Education

    • Deputy member 2016-02-23 – 2018-09-24
    • Deputy member 2007-12-03 – 2010-10-04
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061109-101004). Ledamot finansutskottet 10-13 och näringsutskottet 13-. Suppleant finansutskottet 06-10, utbildningsutskottet 07-10 och 16-, försvarsutskottet 10-14, konstitutionsutskottet och 14-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Rune Hammar och administratören Inga Hammar, f. Svensson.
  • Utbildning

    Samhällskunskap m.m., Umeå universitet 85-87 och Linköpings universitet 87-90. Samhällsgeografi, historia, religion och geografi, Lunds universitet 92-98. Statskunskap, Göteborgs universitet 92. Ämneslärarexamen, historisk- och samhällsvetenskaplig linje (160 p), Linköpings universitet 90.
  • Anställningar

    Ämneslärare, Perstorps kommun 90-93. Gymnasielärare, Helsingborgs kommun 94-01. Utbildningsplanerare 02-04, biträdande rektor 04-06, rektor 06-, Landskrona-Kävlinge-Svalövs gymnasieförbund. Anställning, Landskrona kommun.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bjuv 02 och 10-. Ledamot, miljö- och byggnadsnämnden 98-02 och utbildningsnämnden 00-06. Regionfullmäktig, Region Skåne 02-06. Vice ordförande, Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt, Region Skåne 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Bjuv 00-04, sekreterare 99-00, vice ordförande 05-09, ledamot 11- och ordförande 14-.

Said and done

Rätten till personlig assistans

Skriftlig fråga 2016/17:1905 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2016/17:1905 Rätten till personlig assistans av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Rätten till personlig assistans ger svårt funktionshindrade möjlighet att anställa sin egen assistent eller anlita kommunen eller andra företag för att utföra denna tjänst. Insatser som personlig

Inlämnad: 2017-09-07 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1905 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 77 kB)

Regeringens agerande rörande Findus i Bjuv

Skriftlig fråga 2016/17:1904 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2016/17:1904 Regeringens agerande rörande Findus i Bjuv av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) I augusti 2017 ställde jag en skriftlig fråga till statsrådet Sven-Erik Bucht rörande hur han, som regeringens sändebud, agerat gällande regeringens hantering

Inlämnad: 2017-09-07 Svarsdatum: 2017-09-22 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1904 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 88 kB)

Mottagande av nyanlända

Skriftlig fråga 2016/17:1831 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2016/17:1831 Mottagande av nyanlända av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) I en tid av fortsatt oro i världen och flyktingströmmar till Europa har Sverige tagit ett historiskt stort ansvar för att hjälpa människor. Bara till Skåne kom förra året närmare 9 000 flyktingar,

Inlämnad: 2017-08-22 Svarsdatum: 2017-09-06 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1831 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 79 kB)

Nedläggningen av Findus i Bjuv

Skriftlig fråga 2016/17:1817 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2016/17:1817 Nedläggningen av Findus i Bjuv av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) I mars 2016 meddelade Findus att man avsåg att lägga ned sin verksamhet i Bjuv och omlokalisera till Tyskland. Ca 650 arbetstillfällen i Bjuv har sedan dess gått förlorade på grund av nedläggningen.

Inlämnad: 2017-08-14 Svarsdatum: 2017-08-31 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1817 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 78 kB)

Viktig arbetskraft för utveckling och tillväxt

Skriftlig fråga 2016/17:1779 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2016/17:1779 Viktig arbetskraft för utveckling och tillväxt av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Migrationsverket tillämpar i dag en oerhört snäv syn när arbetsgivaren missat i det som skulle kunna benämnas som en bagatell i den redovisning som ska

Inlämnad: 2017-08-03 Svarsdatum: 2017-08-17 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1779 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 78 kB)

Regeringens exportstrategi

Skriftlig fråga 2016/17:1721 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2016/17:1721 Regeringens exportstrategi av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) I regeringens exportstrategi från september 2015 kan man under punkt 22 läsa följande: Tillgänglighet i form av flygplatser med direkta flyglinjer blir allt viktigare i dagens

Inlämnad: 2017-07-05 Svarsdatum: 2017-07-19 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1721 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 77 kB)

Skåne som försöksregion för gårdsförsäljning

Skriftlig fråga 2016/17:1716 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2016/17:1716 Skåne som försöksregion för gårdsförsäljning av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) Nyligen beslutade regionfullmäktige i Skåne att ansöka hos regeringen om att göra Skåne till försöksregion för gårdsförsäljning av öl och vin under tre år.

Inlämnad: 2017-07-04 Svarsdatum: 2017-07-19 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1716 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 91 kB)

Polisens bemanning

Skriftlig fråga 2016/17:1667 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2016/17:1667 Polisens bemanning av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Nu stundar en skön sommarledighet för många svenskar, så också för vårt lands poliser. Det innebär dock även att stora delar av Sverige lider av brist på poliser under sommarmånaderna. Förra sommaren rapporterades

Inlämnad: 2017-06-21 Svarsdatum: 2017-07-20 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1667 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 77 kB)

Ersättning vid sjukdom

Skriftlig fråga 2016/17:1510 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2016/17:1510 Ersättning vid sjukdom av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) Sjukvården i Sverige är ansträngd. Organisationen är byggd i en svunnen tid, och samtidigt har samhället förändrats. Detta ställer förändrade krav på organisation och mindset inom

Inlämnad: 2017-05-31 Svarsdatum: 2017-06-14 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1510 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 77 kB)

Subventionerat bostadsbyggande

Skriftlig fråga 2016/17:1509 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2016/17:1509 Subventionerat bostadsbyggande av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Byggprocesser har långa ledtider. Det som byggs i dag planerades och gick från idé till färdig bostad ett antal år tidigare, och det tar alltför lång tid att bygga nya bostäder i Sverige. Därför

Inlämnad: 2017-05-31 Svarsdatum: 2017-06-14 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1509 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 79 kB)