Ann-Charlotte Hammar Johnsson (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County West, Bench 223
Title Skolledare/Rektor.
Born 1966
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865215
Email ann-charlotte.hammar.johnsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Industry and Trade

    • Member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2006-11-09 – 2010-10-04
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Finance

    • Member 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Deputy member 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Committee on Education

    • Deputy member 2016-02-23 – 2018-09-24
    • Deputy member 2007-12-03 – 2010-10-04
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061109-101004). Ledamot finansutskottet 10-13 och näringsutskottet 13-. Suppleant finansutskottet 06-10, utbildningsutskottet 07-10 och 16-, försvarsutskottet 10-14, konstitutionsutskottet och 14-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Rune Hammar och administratören Inga Hammar, f. Svensson.
  • Utbildning

    Samhällskunskap m.m., Umeå universitet 85-87 och Linköpings universitet 87-90. Samhällsgeografi, historia, religion och geografi, Lunds universitet 92-98. Statskunskap, Göteborgs universitet 92. Ämneslärarexamen, historisk- och samhällsvetenskaplig linje (160 p), Linköpings universitet 90.
  • Anställningar

    Ämneslärare, Perstorps kommun 90-93. Gymnasielärare, Helsingborgs kommun 94-01. Utbildningsplanerare 02-04, biträdande rektor 04-06, rektor 06-, Landskrona-Kävlinge-Svalövs gymnasieförbund. Anställning, Landskrona kommun.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bjuv 02 och 10-. Ledamot, miljö- och byggnadsnämnden 98-02 och utbildningsnämnden 00-06. Regionfullmäktig, Region Skåne 02-06. Vice ordförande, Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt, Region Skåne 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Bjuv 00-04, sekreterare 99-00, vice ordförande 05-09, ledamot 11- och ordförande 14-.

Said and done

Förlängt barnbidrag

Skriftlig fråga 2008/09:779 av Hammar Johnsson, Ann-Charlotte (m)

den 25 mars Fråga 2008/09:779 Förlängt barnbidrag av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m) till utbildningsminister Jan Björklund (fp) Det svenska systemet ger alla barn och ungdomar barnbidrag till den dag då de fyller 16 år. Därefter övergår barnbidraget i ett studiebidrag under den tid

Inlämnad: 2009-03-25 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Arbetskraftsinvandring

Motion 2008/09:Sf345 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson och Ulrika Karlsson i Uppsala (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Sf345 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson och Ulrika Karlsson i Uppsala (m) Arbetskraftsinvandring m1995 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en snabb hantering av ärenden gällande arbetskraftsinvandring. Motivering Politiken


Utskottsberedning: 2008/09:SfU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Sf345 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson och Ulrika Karlsson i Uppsala (m) (doc, 39 kB)

Namnlagen

Motion 2008/09:C412 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m)

Motion till riksdagen 2008/09:C412 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m) Namnlagen m1214 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ändring av namnlagen. Motivering Så som den nuvarande namnlagen är skriven fungerar den som en diskriminering av


Utskottsberedning: 2008/09:CU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:C412 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m) (doc, 37 kB)

Samma betygssteg för alla

Motion 2008/09:Ub441 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub441 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m) Samma betygssteg för alla m1182 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om betyg i särskolan. Motivering Vår grundinställning är att alla människor ska behandlas lika inför


Utskottsberedning: 2008/09:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub441 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m) (doc, 37 kB)

Mobiltelefonanvändning vid bilkörning

Motion 2008/09:T432 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m)

Motion till riksdagen 2008/09:T432 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m) Mobiltelefonanvändning vid bilkörning m1179 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om mobiltelefonanvändning vid bilkörning. Motivering Att tala i mobiltelefon samtidigt som


Utskottsberedning: 2009/10:TU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:T432 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m) (doc, 37 kB)

Ökad kunskap om endometrios

Motion 2008/09:So440 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m)

Motion till riksdagen 2008/09:So440 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m) Ökad kunskap om endometrios m1177 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att verka för att vårdutbildningar och vårdgivare upplyses om endometrios, dess symtom och effekter. Riksdagen


Utskottsberedning: 2008/09:SoU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:So440 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m) (doc, 39 kB)

Införande av LSS-peng

Motion 2008/09:So439 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m)

Motion till riksdagen 2008/09:So439 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m) Införande av LSS-peng m1180 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om införandet av en LSS-peng. Motivering Barn och ungdomar som har olika svårigheter i form av funktionshinder


Utskottsberedning: 2008/09:FiU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:So439 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m) (doc, 38 kB)

Streetracing

Motion 2008/09:Ju399 av Anders Hansson och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju399 av Anders Hansson och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m) Streetracing m1988 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i mo tionen om att se över möjligheten med utvidgad beslagtaganderätt för polisen avseende brottet olovlig


Utskottsberedning: 2008/09:JuU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ju399 av Anders Hansson och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m) (doc, 40 kB)

Kvinnofrid

Motion 2008/09:Ju370 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson och Margareta Pålsson (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju370 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson och Margareta Pålsson (m) Kvinnofrid m1181 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om försöksverksamhet av ny teknik till syfte att stärka kvinnors säkerhet med hjälp av lokator. Motivering En


Utskottsberedning: 2008/09:JuU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ju370 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson och Margareta Pålsson (m) (doc, 40 kB)

Polishögskola i Malmö

Motion 2008/09:Ju369 av Anders Hansson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju369 av Anders Hansson m.fl. (m) Polishögskola i Malmö m1298 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en polishögskola i Malmö. Motivering Öresundsbron, fyra stora hamnar och närheten till storstaden Köpenhamn gör


Utskottsberedning: 2008/09:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ju369 av Anders Hansson m.fl. (m) (doc, 45 kB)