Ann-Charlotte Hammar Johnsson (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County West, Bench 223
Title Skolledare/Rektor.
Born 1966
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865215
Email ann-charlotte.hammar.johnsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Industry and Trade

    • Member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2006-11-09 – 2010-10-04
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Finance

    • Member 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Deputy member 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Committee on Education

    • Deputy member 2016-02-23 – 2018-09-24
    • Deputy member 2007-12-03 – 2010-10-04
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061109-101004). Ledamot finansutskottet 10-13 och näringsutskottet 13-. Suppleant finansutskottet 06-10, utbildningsutskottet 07-10 och 16-, försvarsutskottet 10-14, konstitutionsutskottet och 14-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Rune Hammar och administratören Inga Hammar, f. Svensson.
  • Utbildning

    Samhällskunskap m.m., Umeå universitet 85-87 och Linköpings universitet 87-90. Samhällsgeografi, historia, religion och geografi, Lunds universitet 92-98. Statskunskap, Göteborgs universitet 92. Ämneslärarexamen, historisk- och samhällsvetenskaplig linje (160 p), Linköpings universitet 90.
  • Anställningar

    Ämneslärare, Perstorps kommun 90-93. Gymnasielärare, Helsingborgs kommun 94-01. Utbildningsplanerare 02-04, biträdande rektor 04-06, rektor 06-, Landskrona-Kävlinge-Svalövs gymnasieförbund. Anställning, Landskrona kommun.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bjuv 02 och 10-. Ledamot, miljö- och byggnadsnämnden 98-02 och utbildningsnämnden 00-06. Regionfullmäktig, Region Skåne 02-06. Vice ordförande, Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt, Region Skåne 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Bjuv 00-04, sekreterare 99-00, vice ordförande 05-09, ledamot 11- och ordförande 14-.

Said and done

Bevarande av ett hållbart ålfiske

Motion 2018/19:1881 av Anders Hansson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1881 av Anders Hansson m.fl. M Bevarande av ett hållbart ålfiske Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ålfiske och ålfiskeföretagares möjlighet att överlåta sin verksamhet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2018/19:KrU7 2018/19:MJU3

Motion 2018/19:1881 av Anders Hansson m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1881 av Anders Hansson m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Tvångsgifte utomlands

Motion 2018/19:2158 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2158 av Maria Stockhaus m.fl. M Tvångsgifte utomlands Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om bättre samordning mellan myndigheter när det gäller bortförda barn och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: JuU

Motion 2018/19:2158 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2158 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 95 kB)

Stranderosion

Motion 2018/19:2079 av Anders Hansson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2079 av Anders Hansson m.fl. M Stranderosion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att göra stranderosion orsakad av havet till en statlig angelägenhet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2018/19:CU5

Motion 2018/19:2079 av Anders Hansson m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2079 av Anders Hansson m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

Högskolepoäng för utbildning i offentlig upphandling

Motion 2018/19:1579 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1579 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M Högskolepoäng för utbildning i offentlig upphandling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av högskolepoäng för utbildning till offentlig upphandlare och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1579 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1579 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 70 kB)

Lotsplikt

Motion 2018/19:1756 av Ulrika Heindorff m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1756 av Ulrika Heindorff m.fl. M Lotsplikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att lägga fram ett förslag i Internationella sjöfartsorganisationen IMO om att göra gällande riktlinjer för användningen av lots i Öresund obligatoriska


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1756 av Ulrika Heindorff m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1756 av Ulrika Heindorff m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

Mat för människor i behov av hjälp och stöd i alla åldrar

Motion 2018/19:1580 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1580 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M Mat för människor i behov av hjälp och stöd i alla åldrar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om mat för människor i behov av hjälp och stöd i alla åldrar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: MJU 2018/19:FiU34 2018/19:SoU13

Motion 2018/19:1580 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1580 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 78 kB)

Öppenvårdspsykiatrin

Motion 2018/19:1578 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson och Marta Obminska (båda M)

Motion till riksdagen 2018/19:1578 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson och Marta Obminska båda M Öppenvårdspsykiatrin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om öppenvårdspsykiatrin och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om


Utskottsberedning: SoU

Motion 2018/19:1578 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson och Marta Obminska (båda M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1578 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson och Marta Obminska (båda M) (pdf, 78 kB)

Bättre villkor för människor med funktionsnedsättning

Motion 2018/19:1577 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1577 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. M Bättre villkor för människor med funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen i samband med budgetpropositionen bör redovisa resultaten av utvecklingen avseende förbättrade


Utskottsberedning: 2018/19:SoU12

Motion 2018/19:1577 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1577 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (pdf, 87 kB)

Personer i behov av särskilt stöd

Motion 2018/19:1576 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1576 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M Personer i behov av särskilt stöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för att ta fram progressiva nationella riktlinjer enligt intentionerna i motionen och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:1576 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1576 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 73 kB)

Hyrläkare

Motion 2018/19:1575 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1575 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M Hyrläkare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kontinuitet ska vara en grundläggande parameter i hälso- och sjukvård nationellt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Svensk sjukvård


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:1575 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1575 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 73 kB)