Ann-Charlotte Hammar Johnsson (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County West, Bench 185
Title Skolledare/Rektor.
Born 1966
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865215
Email ann-charlotte.hammar.johnsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Industry and Trade

    • Member
    • Committee on Education

    • Deputy member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2006-11-09 – 2010-10-04
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Member 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Deputy member 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Committee on Education

    • Deputy member 2016-02-23 – 2018-09-24
    • Deputy member 2007-12-03 – 2010-10-04
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061109-101004). Ledamot finansutskottet 10-13 och näringsutskottet 13-. Suppleant finansutskottet 06-10, utbildningsutskottet 07-10 och 16-, försvarsutskottet 10-14, konstitutionsutskottet och 14-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Rune Hammar och administratören Inga Hammar, f. Svensson.
  • Utbildning

    Samhällskunskap m.m., Umeå universitet 85-87 och Linköpings universitet 87-90. Samhällsgeografi, historia, religion och geografi, Lunds universitet 92-98. Statskunskap, Göteborgs universitet 92. Ämneslärarexamen, historisk- och samhällsvetenskaplig linje (160 p), Linköpings universitet 90.
  • Anställningar

    Ämneslärare, Perstorps kommun 90-93. Gymnasielärare, Helsingborgs kommun 94-01. Utbildningsplanerare 02-04, biträdande rektor 04-06, rektor 06-, Landskrona-Kävlinge-Svalövs gymnasieförbund. Anställning, Landskrona kommun.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bjuv 02 och 10-. Ledamot, miljö- och byggnadsnämnden 98-02 och utbildningsnämnden 00-06. Regionfullmäktig, Region Skåne 02-06. Vice ordförande, Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt, Region Skåne 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Bjuv 00-04, sekreterare 99-00, vice ordförande 05-09, ledamot 11- och ordförande 14-.

Said and done

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:336 av Maria Stockhaus (M) 13 february 2018 Ersättning till skolor på lika villkor
Interpellationsdebatt 2017/18:300 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) 13 february 2018 Kränkningar, hot och våld mot personal i skolan
Interpellationsdebatt 2017/18:288 av Robert Stenkvist (SD) 13 february 2018 Våld och hot i skolan
Interpellationsdebatt 2017/18:286 av Michael Svensson (M) 13 february 2018 Ordning och reda i klassrummet

Offentliga upphandlingar inom FN

Skriftlig fråga 2017/18:1319 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2017/18:1319 Offentliga upphandlingar inom FN av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S På sin resa till USA våren 2016 besökte statsrådet Ardalan Shekarabi bland annat FN:s inköpsavdelning och utvecklingsprogram, UNDP, som beskrivs ha tagit fram en ny upphandlingspolicy som sägs ha

Inlämnad: 2018-05-18 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1319 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 89 kB)

Sänkt moms för naturguidning

Skriftlig fråga 2017/18:1268 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2017/18:1268 Sänkt moms för naturguidning av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Finansminister Magdalena Andersson S Den 1 januari 2018 sänkte regeringen momsen på naturguidningar och förevisande av naturområde från 25 till 6 procent i syfte att uppmuntra naturturism och få fler människor att besöka svensk natur.

Inlämnad: 2018-05-03 Svarsdatum: 2018-05-16 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1268 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 87 kB)

Regeringen och SJ

Skriftlig fråga 2017/18:1237 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2017/18:1237 Regeringen och SJ av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S När staten äger bolag ska det ske med långsiktighet, öppenhet, ansvarsfullhet och höga krav på tydliga principer som måste efterlevas och följas upp kontinuerligt. Regeringen har sedan 2014 kontinuerligt

Inlämnad: 2018-04-27 Svarsdatum: 2018-05-09 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1237 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 85 kB)

Omlokalisering av myndigheter

Skriftlig fråga 2017/18:1176 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2017/18:1176 Omlokalisering av myndigheter av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Regeringen har sedan 2017 påbörjat en omlokalisering av myndigheter under parollen hela Sverige ska levaDock har många av de planerade flyttarna inneburit kompetenstapp, då personal som arbetat på myndigheterna

Inlämnad: 2018-04-12 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1176 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap – en högskola för livslångt lärande

Motion 2017/18:4091 av Erik Bengtzboe m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4091 av Erik Bengtzboe m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande. Motivering Regeringen föreslår i propositionen


Utskottsberedning: 2017/18:UbU25

Motion 2017/18:4091 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4091 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (pdf, 65 kB)

Staten och Telia

Skriftlig fråga 2017/18:864 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2017/18:864 Staten och Telia av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Den finska staten har nyligen sålt sina resterande aktier i Telia, vilket motsvarar 3,2 procent av de totala aktierna. Därmed är Sverige kvar som den enda offentliga aktören med ägarintressen i

Inlämnad: 2018-02-27 Svarsdatum: 2018-03-09 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:864 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 87 kB)

Regeringens exitskatt

Skriftlig fråga 2017/18:794 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2017/18:794 Regeringens exitskatt av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Finansminister Magdalena Andersson S Förslaget från Skatteverket om en så kallad exitskatt innebär att personer boende i Sverige under minst fem av de senaste tio åren måste betala en ny skatt på kapitaltillgångar över 100 000 kronor om man

Inlämnad: 2018-02-15 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:794 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 86 kB)

Utvisning av spetskompetens

Skriftlig fråga 2017/18:761 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2017/18:761 Utvisning av spetskompetens av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Statsrådet Heléne Fritzon S Under den senaste tiden har det i medierna rapporterats om många exempel på arbetskraftsinvandrare som kommer till Sverige för att arbeta, snabbt blir en del av samhället och betalar skatt men sedan ändå utvisas

Inlämnad: 2018-02-09 Svarsdatum: 2018-02-21 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:761 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 87 kB)

Utlokalisering av myndigheter

Skriftlig fråga 2017/18:741 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2017/18:741 Utlokalisering av myndigheter av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Regeringen har beslutat att allt fler myndigheter ska utlokaliseras från huvudstadsregionen till övriga delar av landet. Redan i dag är över 150 olika myndigheter placerade i Stockholm, och

Inlämnad: 2018-02-07 Svarsdatum: 2018-02-15 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2017/18:741 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 91 kB)

Ersättning till skolor på lika villkor

Interpellation 2017/18:336 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2017/18:336 Ersättning till skolor på lika villkor av Maria Stockhaus M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Den svenska skolpengen består av ett grundbelopp som ska täcka undervisning, lärverktyg, elevhälsa, måltider, administration, mervärdesskatt och lokalkostnader. Beloppet till enskilda huvudmän

Inlämnad: 2018-01-24 Svarsdatum: 2018-02-13 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:336 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ersättning till skolor på lika villkor