Ann-Britt Åsebol (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Dalarna County, Bench 236
Title Lärare/Skolledare/Egenföretagare.
Born 1947
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864078
Email ann-britt.asebol[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-09-13 – 2022-09-26
    • Ordinary member 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-11-29
    • Committee on Education

    • Deputy member 2012-04-11 – 2014-09-29
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2012-11-22 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-03-14 – 2014-09-29
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2016-09-27 – 2018-09-24
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy member 2018-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-14 och 16-. Suppleant konstitutionsutskottet 10-12, utbildningsutskottet 12-14, socialförsäkringsutskottet 12-14, justitieutskottet 14 och socialutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Nils-Rune Åsebol och egenföretagaren Anne-Marie Åsebol, f. Johansson.
  • Utbildning

    Studentexamen, Södertälje 67. Mellanstadielärarexamen, Lärarhögskolan Falun 71. Adjunktskompetens, Uppsala 78. Skolledarutbildning 82.
  • Anställningar

    Lärare, skolledare, Falu kommun och Vänersborg 71-91. Marknadsförare, Dalateatern 91-92. Lärare, Lärarhögskolan Falun 92-93. Oppositionsråd, Landstinget i Dalarna 94-01. Rektor (vd), Falu Frigymnasium 01-05. Egenföretagare 05-.
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Dalarna 94-02. Oppositionsråd, Landstinget i Dalarna 94-01. Ledamot, landstingsstyrelsen, Uppsala läns landsting, Örebro läns landsting och Landstinget i Dalarna. Ledamot av ekonomiberedningen, Landstingsförbundet. Ledamot, Samverkansnämnden Uppsala-Örebro sjukvårdsregion.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot och ordförande, Näringslivet Falun-Borlänge 01-04. Ordförande, Kulturföreningen Falun Då 03-06. Ordförande, Arkivcentrum, Dalarna 06-10. Styrelseledamot och ordförande, Moderaterna i Falun 05-. Ledamot, förbundsstyrelsen Moderaterna i Dalarna 94-01 och 09-. Uppdrag på internationell nivå inom Rotary International 02-. Ledamot, kyrkofullmäktige i Falu kyrkliga samfällighet 05-. Ledamot, kyrkorådet i Falu Kristine församling 05-. Ordförande, kyrkonämnden i Falu kyrkliga samfällighet 05-. Ledamot, stiftsfullmäktige och stiftsstyrelsen i Västerås stift 09-10. Ledamot, kyrkomötet 09-.
  • Bostadsort

    Falun

Said and done

A-traktorers betydelse för unga på landsbygden

Skriftlig fråga 2017/18:1087 av Ann-Britt Åsebol (M)

Fråga 2017/18:1087 A-traktorers betydelse för unga på landsbygden av Ann-Britt Åsebol M till Statsrådet Tomas Eneroth S A-traktorer har stor betydelse för många unga, speciellt på landsbygden där kollektivtrafiken inte är lika tillgänglig som i storstäderna. Det är en stark drivkraft för unga att få röra sig och det behöver

Inlämnad: 2018-03-23 Svarsdatum: 2018-04-04 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1087 av Ann-Britt Åsebol (M) (pdf, 91 kB)

Fusk med assistansen

Skriftlig fråga 2017/18:1031 av Ann-Britt Åsebol (M)

Fråga 2017/18:1031 Fusk med assistansen av Ann-Britt Åsebol M till Statsrådet Lena Hallengren S Antalet brukare har inte förändrats avsevärt de senaste tio åren. Ändå har kostnaderna skenat. Det går att belysa från två håll. Antagligen innebär det att det är fler som blivit sämre och därmed behöver mer hjälp, eller så

Inlämnad: 2018-03-14 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1031 av Ann-Britt Åsebol (M) (pdf, 101 kB)

Behov av fler ledarhundar

Skriftlig fråga 2017/18:996 av Ann-Britt Åsebol (M)

Fråga 2017/18:996 Behov av fler ledarhundar av Ann-Britt Åsebol M till Statsrådet Lena Hallengren S I dagens läge finns det inte tillräckligt med ledarhundar för att tillgodose behovet av ledarhundar. Att en person i behov av ledarhund inte har möjlighet att få sitt behov tillgodosett har stor inverkan för den enskildes

Inlämnad: 2018-03-08 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2017/18:996 av Ann-Britt Åsebol (M) (pdf, 73 kB)

Stärkt vård kring hjärt-kärlsjukdomar

Skriftlig fråga 2017/18:993 av Ann-Britt Åsebol (M)

Fråga 2017/18:993 Stärkt vård kring hjärt-kärlsjukdomar av Ann-Britt Åsebol M till Socialminister Annika Strandhäll S I dag lever var femte svensk med hjärt-kärlsjukdom, och nästan alla känner någon som är drabbad. Hjärt- och kärlsjukdomar är den allra vanligaste dödsorsaken i såväl Sverige som övriga världen. Vi kan

Inlämnad: 2018-03-08 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:993 av Ann-Britt Åsebol (M) (pdf, 89 kB)

Digitaliseringen

Skriftlig fråga 2017/18:991 av Ann-Britt Åsebol (M)

Fråga 2017/18:991 Digitaliseringen av Ann-Britt Åsebol M till Statsrådet Peter Eriksson MP I en alltmer digitaliserad vardag är både ökad mobiltäckning och utbyggnaden av fibernät viktigt för företagsamheten, utvecklingen och tillväxten en förutsättning för att hela Sverige ska kunna leva. Kopparnätet lever som bekant

Inlämnad: 2018-03-08 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:991 av Ann-Britt Åsebol (M) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2017/18:83 Styrande principer inom hälso- och sjukvården och en förstärkt vårdgaranti

Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:83 Styrande principer inom hälso- och sjukvården och en förstärkt vårdgaranti Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låta utreda ett prestationsbaserat statsbidrag


Utskottsberedning: 2017/18:SoU22
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

Flygförbindelse Mora-Arlanda

Interpellation 2017/18:374 av Peter Helander (C)

Interpellation 2017/18:374 Flygförbindelse MoraArlanda av Peter Helander C till Statsrådet Tomas Eneroth S Regeringen säger att man vill att hela Sverige ska leva något som man uttrycker i både skrift och tal. För oss som inte kommer från storstäder eller regioncentrum uppfattas detta som tomt prat. För Dalarnas del saknas

Inlämnad: 2018-02-09 Svarsdatum: 2018-03-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:374 av Peter Helander (C) (pdf, 99 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Flygförbindelse Mora-Arlanda

Mora-Siljan flygplats

Interpellation 2017/18:367 av Marie Olsson (S)

Interpellation 2017/18:367 Mora-Siljan flygplats av Marie Olsson S till Statsrådet Tomas Eneroth S Vi har äntligen en regering som på allvar vill att hela Sverige ska leva en regering som genomför reformer för både stad och land. Satsningar på infrastruktur och omlokaliseringar för statliga verksamheter ger nya möjligheter.

Inlämnad: 2018-02-07 Svarsdatum: 2018-03-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:367 av Marie Olsson (S) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Mora-Siljan flygplats

med anledning av prop. 2017/18:78 Vissa förslag om personlig assistans

Motion 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:78 Vissa förslag om personlig assistans Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tillsyn över och uppföljning av lagstiftningen om personlig assistans och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:SoU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 69 kB)

Science centers

Skriftlig fråga 2017/18:658 av Ann-Britt Åsebol (M)

Fråga 2017/18:658 Science centers av Ann-Britt Åsebol (M) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Dagens samhälle blir allt mer teknikberoende. Samtidigt står vi inför globala utmaningar där kunskap inom teknik och naturvetenskap kommer att vara avgörande framgångsfaktorer. Inom dessa yrkesgrupper finns

Inlämnad: 2018-01-24 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:658 av Ann-Britt Åsebol (M) (pdf, 86 kB)