Angelika Bengtsson (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Blekinge County, Bench 63
Title Dansare
Born 1990
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email angelika.bengtsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Deputy member 2016-09-29 – 2018-10-09
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy member 2018-11-01 – 2018-12-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Socionomen Christer Bengtsson och dans- och idrottsläraren Zofia Chaszkies.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, Sverigedemokraterna i Malmö 11-16. Suppleant, Sverigedemokraterna Syd 13-16. Ledamot, Sverigedemokraterna Härryda 16-. Suppleant, Sverigedemokraterna Västra Götaland Västra 16-.
  • Utbildning

    Kungliga Svenska balettskolan, inriktning klassisk balett, Stockholm 06-09.
  • Anställningar

    Frilansande dansare 09-11. Reseledare och platschef 11-12. Danslärare 11-14.

Said and done

Juridisk status för digitala uppslagsverk med offentlig konst

Interpellation 2015/16:646 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2015/16:646 Juridisk status för digitala uppslagsverk med offentlig konst av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Högsta domstolen har prövat frågan om upphovsrättsintrång i en tvist mellan Bildupphovsrätt i Sverige Bus och Wikimedia, som är en bildversion av

Inlämnad: 2016-05-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2015/16:646 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Juridisk status för digitala uppslagsverk med offentlig konst