Angelika Bengtsson (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Blekinge County, Bench 63
Title Dansare
Born 1990
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email angelika.bengtsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Deputy member 2016-09-29 – 2018-10-09
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy member 2018-11-01 – 2018-12-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Socionomen Christer Bengtsson och dans- och idrottsläraren Zofia Chaszkies.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, Sverigedemokraterna i Malmö 11-16. Suppleant, Sverigedemokraterna Syd 13-16. Ledamot, Sverigedemokraterna Härryda 16-. Suppleant, Sverigedemokraterna Västra Götaland Västra 16-.
  • Utbildning

    Kungliga Svenska balettskolan, inriktning klassisk balett, Stockholm 06-09.
  • Anställningar

    Frilansande dansare 09-11. Reseledare och platschef 11-12. Danslärare 11-14.

Said and done

Bristen på utbildade musiklärare i kulturskolorna

Skriftlig fråga 2015/16:908 av Angelika Bengtsson (SD)

Fråga 2015/16:908 Bristen på utbildade musiklärare i kulturskolorna av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Under de senaste åren har vi sett en tendens att antalet musiklärare med utbildning blir allt färre. Detta med anledning av att antalet sökande till musiklärarutbildning minskar.

Inlämnad: 2016-03-02 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:908 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 69 kB)

Statskontorets analys av Statens musikverk

Skriftlig fråga 2015/16:893 av Angelika Bengtsson (SD)

Fråga 2015/16:893 Statskontorets analys av Statens musikverk av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Statskontoret gör flera myndighetsanalyser årligen. I slutet av hösten släpptes tre nya analyser och de presenterades kort för oss i kulturutskottet. Vid en noggrannare läsning var

Inlämnad: 2016-03-02 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:893 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 84 kB)

Kulturarvspolitik

Skriftlig fråga 2015/16:891 av Angelika Bengtsson (SD)

Fråga 2015/16:891 Kulturarvspolitik av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Våren 2015 ägde Museernas vårmöte rum i Sigtuna, årets viktigaste möte för museisektorn. Museerna har i grunden en enda uppgift och det är att förvara, förvalta och tillgängliggöra ett arv. Ministern höll

Inlämnad: 2016-03-02 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:891 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 76 kB)