Andreas Carlson (ChrDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Jönköping County, Bench 254
Title Journalist.
Born 1987
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866754
Email andreas.carlson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Christian Democrats

    • Group Leader
    • Committee on Justice

    • Deputy Chair
    • Committee on Finance

    • Deputy member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member
    • Nominations Committee

    • Member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • The Christian Democrats

    • Group Leader 2015-06-16 –
    • Committee on Justice

    • Deputy Chair 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Member 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-14 – 2016-01-20
    • Member 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2011-05-11 – 2014-09-29
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Deputy member 2016-01-20 – 2017-02-16
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2016-02-10 – 2018-10-02
    • Nominations Committee

    • Member 2015-08-27 –
    • The War Delegation

    • Member 2015-08-27 –
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member 2015-08-27 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101006-140929). Ledamot kulturutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 12-14 och justitieutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-14, näringsutskottet 10-14, trafikutskottet 11-14, kulturutskottet 12-14, skatteutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14-16, finansutskottet 16- och EU-nämnden 16-. Ledamot riksdagens idrottsklubbs styrelse 11- och riksdagens valberedning 15-. Ordförande kulturutskottets utvärderings- och uppföljningsgrupp 11-. Suppleant ledamotsrådet 14-. Gruppledare, Kristdemokraterna 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Thomas Carlson och barnskötaren Anne-Catrine Carlson, f. Flykt.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Jönköping, slutår 06. Fristående kurser, Lunds universitet, Högskolan för lärande och kommunikation i Jönköping och Johannelunds teologiska högskola 07-09. Folkhögskola, Stockholm, slutår 09.
  • Anställningar

    Frilansskribent, Västgöta-Tidningar 02-06. Journalist, Västgöta-Bladet, Tidaholm och Falköpings Tidning 06-08. Pressekreterare, Alf Svenssons kontor i Europaparlamentet, Bryssel/Strasbourg 09-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsråd MUCF. Ledamot, Sexualbrottskommittén 14-16. Ledamot, insynsråd Polismyndigheten 15-. Ledamot, insynsråd Länsstyrelsen i Jönköping 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mullsjö 06-. Ledamot, barn- och utbildningsutskottet 06-08, ordförande 08-09. Ersättare, kommunstyrelsen 06-08, ledamot 08-09. Ersättare, kultur- och fritidsutskottet 06-09.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Sekreterare, Mullsjö AIS 04-05, informationsansvarig 08-, styrelseledamot 10-. Vice ordförande, KDU Jönköpings län 07-10, styrelseledamot 10-11. Ordförande, Kristdemokraterna i Mullsjö 08-13.
  • Bostadsort

    Mullsjö

Said and done

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. KD Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige


Utskottsberedning: 2018/19:FöU6 2018/19:UU1
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 2 avslag, 20 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 151 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. KD Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige


Utskottsberedning: 2018/19:UU2
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 4 avslag, 15 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 139 kB)

Utbyggnad av riksväg 40

Motion 2018/19:2470 av Andreas Carlson (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2470 av Andreas Carlson KD Utbyggnad av riksväg 40 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bygga ut riksväg 40 på sträckan mellan Jönköping och Ulricehamn för att få en sammanhängande motorväg mellan Stockholm och Göteborg och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2470 av Andreas Carlson (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2470 av Andreas Carlson (KD) (pdf, 73 kB)

Ombyggnation av riksväg 26/47 och väg 195

Motion 2018/19:2468 av Andreas Carlson (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2468 av Andreas Carlson KD Ombyggnation av riksväg 26/47 och väg 195 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fortsätta ombyggnationen av riksväg 26/47 och prioritera och tidigarelägga ombyggnationen av sträckan MullsjöSlättäng, baserat på


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2468 av Andreas Carlson (KD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2468 av Andreas Carlson (KD) (pdf, 80 kB)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2018/19:2989 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2989 av Ebba Busch Thor m.fl. KD Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att staten behöver ta över ansvaret för sjukvården och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: AU CU SfU UbU 2018/19:FiU3 2018/19:JuU10 2018/19:JuU14 2018/19:SoU1 2018/19:SoU10 2018/19:SoU11 2018/19:SoU12 2018/19:SoU13 2018/19:SoU15 2018/19:SoU7 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9 2018/19:UbU1
Riksdagsbeslut (120 yrkanden): 26 avslag, 15 bifall, 79 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2989 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD) (docx, 429 kB) Motion 2018/19:2989 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD) (pdf, 731 kB)

Avskaffande av reklamskatten för ideella föreningar

Motion 2018/19:2471 av Andreas Carlson (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2471 av Andreas Carlson KD Avskaffande av reklamskatten för ideella föreningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att reklamskatten för ideella föreningar bör avskaffas och tillkännager detta för regeringen. Motivering Idrotten engagerar


Utskottsberedning: 2018/19:SkU12

Motion 2018/19:2471 av Andreas Carlson (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2471 av Andreas Carlson (KD) (pdf, 71 kB)

Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn

Motion 2018/19:2997 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2997 av Ebba Busch Thor m.fl. KD Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn r Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Tabeller Familjen är den grund som samhället vilar på Trygga familjer motverkar psykisk ohälsa bland barn och unga Sammanhållna familjer minskar den ekonomiska


Utskottsberedning: AU CU SfU UbU 2018/19:SfU3 2018/19:SkU10 2018/19:SoU1 2018/19:SoU9 2018/19:UbU1
Riksdagsbeslut (48 yrkanden): 9 avslag, 3 bifall, 36 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2997 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD) (docx, 113 kB) Motion 2018/19:2997 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD) (pdf, 234 kB)

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2018/19:2766 av Tuve Skånberg m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2766 av Tuve Skånberg m.fl. KD Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Tabeller Tabell 1 Kristdemokraternas förslag till anslag för 2019 uttryckt som differens


Utskottsberedning: 2018/19:KU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2018/19:2766 av Tuve Skånberg m.fl. (KD) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:2766 av Tuve Skånberg m.fl. (KD) (pdf, 105 kB)

En svensk författningsdomstol

Motion 2018/19:2457 av Tuve Skånberg m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2457 av Tuve Skånberg m.fl. KD En svensk författningsdomstol Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om möjligheten att inrätta en svensk författningsdomstol och tillkännager detta för regeringen. Motivering Demokratin måste ständigt försvaras.


Utskottsberedning: KU

Motion 2018/19:2457 av Tuve Skånberg m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2457 av Tuve Skånberg m.fl. (KD) (pdf, 84 kB)

Meddelarskydd

Motion 2018/19:2456 av Tuve Skånberg m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2456 av Tuve Skånberg m.fl. KD Meddelarskydd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av meddelarskyddet vid förundersökningar och vid ingripanden och tillkännager detta för regeringen. Motivering I samband med ett antal uppmärksammade


Utskottsberedning: KU

Motion 2018/19:2456 av Tuve Skånberg m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2456 av Tuve Skånberg m.fl. (KD) (pdf, 77 kB)