Anders W Jonsson (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Gävleborg County, Bench 239
Title Barnläkare
Born 1961
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866025
Email anders.w.jonsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Centre Party

    • Group Leader
    • Committee on Health and Welfare

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • The Centre Party

    • Group Leader 2011-10-11 –
    • Committee on Health and Welfare

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Chair 2012-09-19 – 2014-09-29
    • Member 2010-10-12 – 2012-09-18
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Board of the National Audit Office

    • Member 2010-10-19 – 2010-12-31
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member 2011-01-01 – 2014-10-14
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Member 2015-09-17 – 2016-04-04
    • Member 2011-10-19 – 2014-10-07
    • The War Delegation

    • Member 2011-10-19 –
    • The Riksdag Board

    • Member 2014-10-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 10-12 och 14-, ordförande 12-14. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 11-14 och Riksrevisionens styrelse 10, krigsdelegationen 11-, Utrikesnämnden 11-14 och 15-16 och riksdagsstyrelsen 14-. Gruppledare 11-.
  • Föräldrar

    Inspektorn Erland Jonsson och specialläraren Elisabet Jonsson, f. Persson.
  • Utbildning

    Läkarexamen, Karolinska Institutet 87. Leg. läkare 90. Specialist barnmedicin 94.
  • Anställningar

    Neurologikliniken Huddinge sjukhus, underläkare 87-88. AT-läkare, Huddinge sjukhus 88-90. ST-läkare, barnkliniken Gävle sjukhus 90- 94. Avdelningsläkare, barnkliniken Gävle sjukhus 94-98. Överläkare, barnkliniken Gävle sjukhus 98-02. Verksamhetschef, barnkliniken Gävle sjukhus 02-06. Politisk sakkunnig, Statsrådsberedningen 06-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Riksrevisionens insynsråd och Gentekniknämnden.
  • Bostadsort

    Hedesunda

Said and done

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2018/19:2616 av Anders W Jonsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2616 av Anders W Jonsson m.fl. C Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Centerpartiet strävar efter


Utskottsberedning: 2018/19:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2616 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2616 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (pdf, 91 kB)

Vård- och omsorgsfrågor

Motion 2018/19:2444 av Anders W Jonsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2444 av Anders W Jonsson m.fl. C Vård- och omsorgsfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge patienten rätt att välja slutenvård i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2018/19:JuU11 2018/19:SoU12 2018/19:SoU13 2018/19:SoU15 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2444 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:2444 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (pdf, 98 kB)

Reformagenda för Sverige

Motion 2018/19:2819 av Tobias Billström m.fl. (M, C, KD, L)

Motion till riksdagen 2018/19:2819 av Tobias Billström m.fl. M, C, KD, L Reformagenda för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa inträdesjobb för att underlätta för nyanlända och unga med kort utbildning att få ett arbete och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: AU FöU KrU KU SkU TU UbU 2018/19:AU2 2018/19:CU9 2018/19:FiU26 2018/19:JuU1 2018/19:JuU10 2018/19:JuU11 2018/19:JuU12 2018/19:JuU13 2018/19:JuU14 2018/19:JuU17 2018/19:MJU1 2018/19:MJU14 2018/19:MJU4 2018/19:MJU8 2018/19:MJU9 2018/19:NU7 2018/19:SfU16 2018/19:SfU18 2018/19:SkU1 2018/19:SoU11 2018/19:SoU13 2018/19:SoU15 2018/19:SoU8
Riksdagsbeslut (115 yrkanden): 1 avslag, 5 bifall, 109 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2819 av Tobias Billström m.fl. (M, C, KD, L) (docx, 97 kB) Motion 2018/19:2819 av Tobias Billström m.fl. (M, C, KD, L) (pdf, 167 kB)

Centerpartiets budgetmotion 2019

Motion 2018/19:2610 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2610 av Annie Lööf m.fl. C Centerpartiets budgetmotion 2019 1. Sammanfattning Sverige befinner sig på toppen av en internationell högkonjunktur. Prognoserna för de kommande åren pekar dock på stigande arbetslöshet och lägre tillväxt. Trots flera år av högkonjunktur står många utanför arbetsmarknaden.


Utskottsberedning: 2018/19:FiU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 bifall,

Motion 2018/19:2610 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 304 kB) Motion 2018/19:2610 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 640 kB)

LVU-beslut på delegation

Skriftlig fråga 2017/18:1347 av Anders W Jonsson (C)

Fråga 2017/18:1347 LVU-beslut på delegation av Anders W Jonsson C till Statsrådet Lena Hallengren S Högsta förvaltningsdomstolen har fattat beslut om att LVU-beslut inte kan fattas på delegation. Detta har skapat stora problem i många kommuner. En stor mängd politiker får information som är sekretessbelagd. En familj

Inlämnad: 2018-05-23 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1347 av Anders W Jonsson (C) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa - en utvecklad folkhälsopolitik

Motion 2017/18:4181 av Emma Henriksson m.fl. (KD, C, M, L)

Motion till riksdagen 2017/18:4181 av Emma Henriksson m.fl. KD, C, M, L med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa en utvecklad folkhälsopolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utredningen Samordnad utveckling för en god och nära vård S 2017:01 bör


Utskottsberedning: 2017/18:SoU26
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4181 av Emma Henriksson m.fl. (KD, C, M, L) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4181 av Emma Henriksson m.fl. (KD, C, M, L) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2017/18:221 Klassificering av nya psykoaktiva substanser

Motion 2017/18:4158 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L)

Motion till riksdagen 2017/18:4158 av Emma Henriksson m.fl. KD, M, C, L med anledning av prop. 2017/18:221 Klassificering av nya psykoaktiva substanser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över ett införande av generisk klassificering av psykoaktiva substanser och


Utskottsberedning: 2017/18:SoU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2017/18:4158 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:4158 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Ett bättre Sverige är möjligt 2 Alliansens bedömning av det ekonomiska läget 2.1 Stark internationell konjunktur


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 475 kB) Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 845 kB)

med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap

Motion 2017/18:4107 av Anders W Jonsson och Camilla Waltersson Grönvall (C, M)

Motion till riksdagen 2017/18:4107 av Anders W Jonsson och Camilla Waltersson Grönvall C, M med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att altruistiskt surrogatmoderskap ska bli en


Utskottsberedning: 2017/18:SoU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4107 av Anders W Jonsson och Camilla Waltersson Grönvall (C, M) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4107 av Anders W Jonsson och Camilla Waltersson Grönvall (C, M) (pdf, 69 kB)

med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter

Motion 2017/18:4101 av Camilla Waltersson Grönvall och Anders W Jonsson (M, C)

Motion till riksdagen 2017/18:4101 av Camilla Waltersson Grönvall och Anders W Jonsson M, C med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om Förenta nationernas konvention om barnets rättigheter. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:SoU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4101 av Camilla Waltersson Grönvall och Anders W Jonsson (M, C) (docx, 71 kB) Motion 2017/18:4101 av Camilla Waltersson Grönvall och Anders W Jonsson (M, C) (pdf, 95 kB)