Anders Schröder(Grn)

Anders Schröder (Grn)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Green Party
Constituency Gävleborg County, Bench 137
Born 1990
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email anders.schroder[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Defence

    • Member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Defence

    • Member 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-11-13 – 2016-06-28
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputy member 2016-11-15 – 2016-12-14

Said and done

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:FöU13 8 june 2017 Ökad kärnsäkerhet
Debatt om förslag 2016/17:FöU4 18 may 2017 Vissa frågor om Försvarsmaktens personal
Debatt om förslag 2016/17:FöU7 20 april 2017 Samhällets krisberedskap
Debatt om förslag 2016/17:FöU10 29 march 2017 Skärpta straff för brott mot tillståndsplikten för explosiva varor

Hållbara banker med bättre kapitalkrav

Motion 2016/17:544 av Anders Schröder (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:544 av Anders Schröder (MP) Hållbara banker med bättre kapitalkrav Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett bruttosoliditetskrav och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2016/17:FiU22
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:544 av Anders Schröder (MP) (docx, 51 kB) Motion 2016/17:544 av Anders Schröder (MP) (pdf, 64 kB)

Informationsplikten för hivpositiva

Motion 2016/17:241 av Anders Schröder m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:241 av Anders Schröder m.fl. (MP) Informationsplikten för hivpositiva Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att slopa informationsplikten för hivpositiva och tillkännager detta för regeringen. Motivering Informationsplikten


Utskottsberedning: 2016/17:SoU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:241 av Anders Schröder m.fl. (MP) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:241 av Anders Schröder m.fl. (MP) (pdf, 67 kB)

Avkriminalisera ideell flyktingtransport

Motion 2015/16:2799 av Anders Schröder m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:2799 av Anders Schröder m.fl. (MP) Avkriminalisera ideell flyktingtransport Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om avkriminalisering av ideell flyktingtransport och tillkännager detta för regeringen. EU:s migrationspolitik idag


Utskottsberedning: 2015/16:SfU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2799 av Anders Schröder m.fl. (MP) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2799 av Anders Schröder m.fl. (MP) (pdf, 72 kB)

Reformering av reseavdraget

Motion 2015/16:1705 av Anders Schröder m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:1705 av Anders Schröder m.fl. (MP) Reformering av reseavdraget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att reformera reseavdraget och tillkännager detta för regeringen. Inledning Sverige har sedan länge ett stöd för att transporten


Utskottsberedning: 2015/16:SkU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1705 av Anders Schröder m.fl. (MP) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:1705 av Anders Schröder m.fl. (MP) (pdf, 69 kB)

Minkarnas rätt till naturligt beteende

Motion 2015/16:1591 av Rasmus Ling m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:1591 av Rasmus Ling m.fl. (MP) Minkarnas rätt till naturligt beteende Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att införa en ny paragraf, 4 a §, i djurskyddslagen (1988:534), med följande lydelse : ” Minkar som föds upp för pälsproduktion ska hållas på ett


Utskottsberedning: 2015/16:MJU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1591 av Rasmus Ling m.fl. (MP) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:1591 av Rasmus Ling m.fl. (MP) (pdf, 71 kB)

Ett sjuttonde miljömål för konsumtion

Motion 2015/16:1585 av Magda Rasmusson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:1585 av Magda Rasmusson m.fl. (MP) Ett sjuttonde miljömål för konsumtion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att lägga till ett nytt etappmål bland de svenska miljömålen om att minska de svenska konsumtionsbaserade växthusgasutsläppen


Utskottsberedning: 2015/16:MJU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1585 av Magda Rasmusson m.fl. (MP) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:1585 av Magda Rasmusson m.fl. (MP) (pdf, 76 kB)

Trafikdatalagring

Interpellation 2014/15:201 av Krister Hammarbergh (M)

Interpellation 2014/15:201 Trafikdatalagring av Krister Hammarbergh (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) År 2012 röstade en majoritet av riksdagen ja till att genomföra EU:s så kallade datalagringsdirektiv i svensk lag. Det syftar till att internet- och teleoperatörer i alla EU-länder

Inlämnad: 2014-12-19 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2014/15:201 av Krister Hammarbergh (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Trafikdatalagring

Kommuners deltagande i fristadssystemet

Motion 2014/15:1752 av Elin Lundgren m.fl. (S, MP)

Motion till riksdagen 2014/15:1752 av Elin Lundgren m.fl. (S, MP) Kommuners deltagande i fristadssystemet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kommuners rätt att delta i fristadssystemet. Motivering Ett tiotal kommuner i Sverige


Utskottsberedning: 2014/15:KU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2014/15:1752 av Elin Lundgren m.fl. (S, MP) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:1752 av Elin Lundgren m.fl. (S, MP) (pdf, 68 kB)

Införande av ett tredje juridiskt kön

Motion 2014/15:1685 av Anders Schröder m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:1685 av Anders Schröder m.fl. (MP) Införande av ett tredje juridiskt kön Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa ett tredje juridiskt kön i Sverige. Motivering Sveriges nuvarande lagar erkänner


Utskottsberedning: 2015/16:KU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1685 av Anders Schröder m.fl. (MP) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:1685 av Anders Schröder m.fl. (MP) (pdf, 66 kB)

Register över lobbyister vid riksdagen

Motion 2014/15:616 av Annika Hirvonen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:616 av Annika Hirvonen m.fl. (MP) Register över lobbyister vid riksdagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om register över lobbyister vid Sveriges riksdag. Motivering Förtroendevalda i politiska


Utskottsberedning: 2014/15:KU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:616 av Annika Hirvonen m.fl. (MP) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:616 av Annika Hirvonen m.fl. (MP) (pdf, 64 kB)