Anders Österberg (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Stockholm, Bench 209
Title Lärare
Born 1981
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email anders.osterberg[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2015-10-01 – 2018-09-24
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2015-10-01 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2017-09-19 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputy member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-(statsrådsersättare 151001-). Suppleant utrikesutskottet 15- och sammansatta utrikes-och försvarsutskott 15 och 16-.
  • Föräldrar

    Busschauffören Bo Österberg och arbetsplatsförmedlaren Gunnel Larsson.
  • Utbildning

    Grundskola 1-6, Trandaredsskolan, Borås. Grundskola, Daltorpskolan 7-9, Borås. Gymnasieskola, Bäckängsgymnasiet 1-3, Borås. Göteborgs universitet, lärarexamen 06.
  • Anställningar

    Förskollärare, Husby. Internationell ombudsman, Unga Örnar.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Unga Örnars Riksförbund.

Said and done

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:421 av Julia Kronlid (SD) 23 march 2018 Biståndet till palestinska myndigheten
Frågestund 8 february 2018 Frågestund
Debatt om förslag 2017/18:UU2 6 december 2017 Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd
Frågestund 28 september 2017 Frågestund

Inkludera ansökan om bostadstillägg för pensionärer i deklarationen

Motion 2018/19:2677 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2677 av Laila Naraghi m.fl. S Inkludera ansökan om bostadstillägg för pensionärer i deklarationen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Skatteverket ska uppdras att i samband med deklarationen inkludera dels information om bostadstillägg


Utskottsberedning: 2018/19:SkU14

Motion 2018/19:2677 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2677 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Sveriges sockerkonsumtion

Motion 2018/19:2096 av Anders Österberg (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2096 av Anders Österberg S Sveriges sockerkonsumtion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en översyn av sockerkonsumtionen i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering 60 kg choklad och godis, 173 liter läsk, 39 liter


Utskottsberedning: 2018/19:SoU11

Motion 2018/19:2096 av Anders Österberg (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2096 av Anders Österberg (S) (pdf, 69 kB)

Skattereform för ökad jämlikhet

Motion 2018/19:1980 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1980 av Lawen Redar m.fl. S Skattereform för ökad jämlikhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att reformera inkomstskattelagen i syfte att öka jämlikheten och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under


Utskottsberedning: 2018/19:SkU10

Motion 2018/19:1980 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1980 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Barns rätt till kunskap om sina rättigheter

Motion 2018/19:2116 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2116 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Barns rätt till kunskap om sina rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av ett kunskapslyft för att stärka barns kunskaper om sina egna rättigheter och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2018/19:KrU8

Motion 2018/19:2116 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2116 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Förbättra villkoren för ungas organisering

Motion 2018/19:1763 av Anders Österberg (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1763 av Anders Österberg S Förbättra villkoren för ungas organisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över villkoren för ungas organisering och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2018/19:KrU8

Motion 2018/19:1763 av Anders Österberg (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1763 av Anders Österberg (S) (pdf, 75 kB)

Försvåra för nazistisk organisering

Motion 2018/19:1785 av Anders Österberg (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1785 av Anders Österberg S Försvåra för nazistisk organisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda försvårandet för nazistisk organisering och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige har upprepade gånger fått kritik


Utskottsberedning: 2018/19:JuU16

Motion 2018/19:1785 av Anders Österberg (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1785 av Anders Österberg (S) (pdf, 72 kB)

Reglera andrahandsmarknaden

Motion 2018/19:1805 av Kadir Kasirga m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1805 av Kadir Kasirga m.fl. S Reglera andrahandsmarknaden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att reglera andrahandsmarknaden och tillkännager detta för regeringen. Motivering I bostadsbristen Sverige har andrahandsuthyrning av allt flera


Utskottsberedning: 2018/19:CU8

Motion 2018/19:1805 av Kadir Kasirga m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1805 av Kadir Kasirga m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Ta vara på samtyckeslagstiftningen

Motion 2018/19:2235 av Sultan Kayhan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2235 av Sultan Kayhan m.fl. S Ta vara på samtyckeslagstiftningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för genomförande av pedagogiskt arbete med utgångspunkt i den nya samtyckeslagstiftningen och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:2235 av Sultan Kayhan m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2235 av Sultan Kayhan m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Stoppa vinstuttaget i skolan

Motion 2018/19:1089 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1089 av Lawen Redar m.fl. S Stoppa vinstuttaget i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att reglera och därmed förhindra vinstuttaget i svensk skola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den ökade


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1089 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1089 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Teknik för att främja trygghet och säkerhet

Motion 2018/19:1043 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1043 av Teres Lindberg m.fl. S Teknik för att främja trygghet och säkerhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om teknik för att främja trygghet och säkerhet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vi befinner oss mitt i en teknisk


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1043 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1043 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 77 kB)