Anders Åkesson(Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Kalmar County, Bench 90
Title Utbildningsledare.
Born 1958
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865009
Email anders.akesson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member
    • Nominations Committee

    • Deputy member
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2011-04-15 – 2012-09-12
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2012-09-19 – 2014-09-29
    • The War Delegation

    • Member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2010-10-04 –
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member 2014-10-15 –

Said and done

Låt inte Sverige klyvas

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) Låt inte Sverige klyvas Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Sammanfattning Bryt den sociala klyvningen Från utanförskap till arbete Fler och växande företag Inför en arbetsförmedlarpeng Tillsätt en arbetsmarknadskommission En


Utskottsberedning: CU KrU MJU NU SfU SkU SoU TU UbU 2017/18:AU2 2017/18:AU4 2017/18:FiU1 2017/18:UbU1 2017/18:UbU2

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 141 kB)

Utrikes- och säkerhetspolitik

Motion 2017/18:3775 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3775 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) Utrikes- och säkerhetspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att biståndet ska prioritera stöd till svikande stater och postkonfliktstater och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: UU 2017/18:UU8

Motion 2017/18:3775 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3775 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 113 kB)

En ansvarsfull internationell agenda

Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) En ansvarsfull internationell agenda Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Sammanfattning EU-samarbetet Ett handlingskraftigt och öppet EU som står upp för liberala värden EU i olika hastigheter EU som global handelsaktör Ett


Utskottsberedning: FöU KU NU SfU UU 2017/18:UU8

Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 84 kB) Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 151 kB)

Infrastruktur för ett hållbart transportsystem

Motion 2017/18:3894 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3894 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M, C, L, KD) Infrastruktur för ett hållbart transportsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbeta för att utveckla de samhällsekonomiska kalkylmodellerna vad gäller infrastrukturinvesteringar


Utskottsberedning: FiU TU

Motion 2017/18:3894 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 69 kB) Motion 2017/18:3894 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 112 kB)

En hållbar infrastruktur för hela landet

Motion 2017/18:3758 av Anders Åkesson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3758 av Anders Åkesson m.fl. (C) En hållbar infrastruktur för hela landet Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Sammanfattning Ökad mobilitet med minskad klimatpåverkan Ändra beskattningsnormen för att beskatta fossilt mer än förnybart Flygskatt Obligatorisk


Utskottsberedning: CU KU SkU TU 2017/18:FiU1 2017/18:TU1 2017/18:TU5

Motion 2017/18:3758 av Anders Åkesson m.fl. (C) (docx, 85 kB) Motion 2017/18:3758 av Anders Åkesson m.fl. (C) (pdf, 152 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2017/18:3699 av Anders Åkesson och Daniel Bäckström (båda C)

Motion till riksdagen 2017/18:3699 av Anders Åkesson och Daniel Bäckström (båda C) Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering En välfungerande transportinfrastruktur


Utskottsberedning: 2017/18:TU1

Motion 2017/18:3699 av Anders Åkesson och Daniel Bäckström (båda C) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:3699 av Anders Åkesson och Daniel Bäckström (båda C) (pdf, 102 kB)

Trygghet i trafiken

Motion 2017/18:3474 av Johan Hedin och Anders Åkesson (båda C)

Motion till riksdagen 2017/18:3474 av Johan Hedin och Anders Åkesson (båda C) Trygghet i trafiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skärpta straff för upprepade olovliga körningar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: CU JuU TU

Motion 2017/18:3474 av Johan Hedin och Anders Åkesson (båda C) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3474 av Johan Hedin och Anders Åkesson (båda C) (pdf, 73 kB)

Miljöansvar och grön tillväxt

Motion 2017/18:3686 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3686 av Annie Lööf m.fl. (C) Miljöansvar och grön tillväxt Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Sammanfattning Miljöansvar och grön tillväxt Politik för grön tillväxt och gröna jobb Förstärk den gröna skatteväxlingen Gör det billigare och enklare


Utskottsberedning: CU MJU NU SkU TU 2017/18:FiU1 2017/18:FiU6 2017/18:MJU1 2017/18:TU5

Motion 2017/18:3686 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 88 kB) Motion 2017/18:3686 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 171 kB)

Kulturpolitik för hela landet

Motion 2017/18:3819 av Per Lodenius m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3819 av Per Lodenius m.fl. (C) Kulturpolitik för hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att främja ett brett kulturliv där nya digitala kulturella uttryck och mångkultur frodas sida vid sida med traditionella


Utskottsberedning: KrU SkU

Motion 2017/18:3819 av Per Lodenius m.fl. (C) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3819 av Per Lodenius m.fl. (C) (pdf, 79 kB)

Stärkt civilsamhälle

Motion 2017/18:3761 av Per Lodenius m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3761 av Per Lodenius m.fl. (C) Stärkt civilsamhälle Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda ett återinförande och en breddning av avdragsrätten för gåvor till ideella organisationer och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: KrU SkU UbU

Motion 2017/18:3761 av Per Lodenius m.fl. (C) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3761 av Per Lodenius m.fl. (C) (pdf, 73 kB)