Allan Widman (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency City of Malmö, Bench 122
Title Advokat
Born 1964
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865846
Email allan.widman[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Defence

    • Member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2002-09-30 – 2022-09-26
    • The Liberal Party

    • Deputy Group Leader 2006-10-11 – 2012-09-16
    • Committee on Defence

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Chair 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Member 2002-10-08 – 2006-09-21
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2005-12-09 – 2006-10-02
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputy Chair 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputy Chair 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputy Chair 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Chair 2015-05-19 – 2015-06-16
    • Member 2015-04-14 – 2015-05-19
    • Deputy Chair 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputy member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Member 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Member 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Member 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputy member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Member 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Member 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Member 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Member 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Member 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Member 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Member 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Member 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Member 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Member 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Member 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Member 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Member 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Member 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Committee on Housing

    • Deputy member 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Committee on European Union Affairs

    • Chair 2012-09-21 – 2014-10-07
    • Member 2012-09-21 – 2012-09-21
    • The War Delegation

    • Member 2006-10-17 – 2014-10-14
    • The General Council of the Riksbank

    • Member 2010-03-04 – 2014-10-14
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2010-10-13 – 2012-09-26
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Member 2010-11-17 – 2012-09-25
    • Nominations Committee

    • Member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2006-10-10 – 2012-09-26
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2012-09-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot försvarsutskottet 02-14, ordförande 14-. Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 02, 04-11 och 13-16, vice ordförande 14 och 15, ordförande 15. Ledamot EU-nämnden 12, ordförande 12-14. Suppleant bostadsutskottet 02-04, utrikesutskottet 04-06, konstitutionsutskottet 05-06 och 10-. Ledamot krigsdelegationen 06-14, Försvarsberedningen 06-, rådet för ledamotsnära frågor 10-12, Riksbanksfullmäktige 10-14, riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 10-12, riksdagsgruppens förtroenderåd 05- och riksdagens valberedning 14-. Suppleant Utrikesnämnden 06-12, OSSE-delegationen 02-06, riksdagsstyrelsen 06-12. 2:e vice gruppledare Folkpartiet 06 och 10, 1:e vice gruppledare 06-12.
  • Föräldrar

    Rektorn Herbert Widman och läraren Ingrid Widman, f. Åhrberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Malmö latin, slutår 82. Officershögskolan 88. Kapten i reserven. Jur kand., Lunds universitet 91. Advokat 00.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Malmö kommun 91-93. Sakkunnig, Statsrådsberedningen 93-94. Tingsnotarie, Borås 95-97. Advokatbyrå 97-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 91-96 och 98-02. Ersättare, kommunstyrelsen 94-95 och 98-02. Ledamot, skolstyrelsen 91-93. Fullmäktig, Sydvästra Skånes kommunalförbund 91-92. Stadsdelsfullmäktig, Södra Innerstaden Malmö 97-98. Ledamot, kommunalförbundet Malmöhus läns kollektivtrafik 91-93.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Folkpartiet i Malmö.

Said and done

med anledning av prop. 2018/19:18 Inrättande av försvarsgrensstaber

Motion 2018/19:2999 av Allan Widman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2999 av Allan Widman m.fl. L med anledning av prop. 2018/19:18 Inrättande av försvarsgrensstaber Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i särskild ordning föranstalta om löpande rådgivning och utvärdering inför och under Försvarsmaktens


Utskottsberedning: 2018/19:FöU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2999 av Allan Widman m.fl. (L) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2999 av Allan Widman m.fl. (L) (pdf, 76 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2018/19:2960 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2960 av Roger Haddad m.fl. L Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Utbildning och högre studier ger möjligheten att lära sig mer om omvärlden och få


Utskottsberedning: 2018/19:UbU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2960 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2960 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 96 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2018/19:2959 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2959 av Roger Haddad m.fl. L Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Kunskap och bildning är den viktigaste


Utskottsberedning: 2018/19:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2959 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 94 kB) Motion 2018/19:2959 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 145 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2018/19:2976 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2976 av Fredrik Malm m.fl. L Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering I en värld där människor inte får välja sin ledare, sina


Utskottsberedning: 2018/19:UU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2976 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2976 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 95 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2018/19:2974 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2974 av Fredrik Malm m.fl. L Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering I en globaliserad värld innebär utveckling för en region


Utskottsberedning: 2018/19:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2974 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2974 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 103 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2018/19:2954 av Helena Gellerman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2954 av Helena Gellerman m.fl. L Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Välfungerande kommunikationer och modern infrastruktur är grundläggande


Utskottsberedning: 2018/19:TU1

Motion 2018/19:2954 av Helena Gellerman m.fl. (L) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2954 av Helena Gellerman m.fl. (L) (pdf, 99 kB)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2018/19:2965 av Lina Nordquist m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2965 av Lina Nordquist m.fl. L Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Liberal hälso- och sjukvård


Utskottsberedning: 2018/19:SoU1

Motion 2018/19:2965 av Lina Nordquist m.fl. (L) (docx, 85 kB) Motion 2018/19:2965 av Lina Nordquist m.fl. (L) (pdf, 149 kB)

Liberal politik för hbtq-personers lika rättigheter och möjligheter

Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. L Liberal politik för hbtq-personers lika rättigheter och möjligheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ny nationell hbtq-strategi och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: AU CU KrU KU SfU UbU UU 2018/19:SoU11 2018/19:SoU13 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 85 kB) Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 139 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2018/19:2978 av Joar Forssell m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2978 av Joar Forssell m.fl. L Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Det ska vara lätt för medborgare och företag att göra


Utskottsberedning: 2018/19:SkU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2978 av Joar Forssell m.fl. (L) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2978 av Joar Forssell m.fl. (L) (pdf, 98 kB)

Utgiftsområde 8 Migration

Motion 2018/19:2973 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2973 av Fredrik Malm m.fl. L Utgiftsområde 8 Migration Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 8 Migration enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Vi lever i en tid med flyktingströmmar som saknar motstycke i historien. Det internationella


Utskottsberedning: 2018/19:SfU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2973 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2973 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 129 kB)