Ali Esbati (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Stockholm, Bench 171
Title Ekonom
Born 1976
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865022
Email ali.esbati[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Labour Market

    • Member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member
    • The General Council of the Riksbank

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-07-28 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-05-12 – 2016-07-27
    • Ordinary member 2014-09-29 – 2016-05-11
    • Member of Parliament

    • Alternate member 2013-11-14 – 2014-09-29
    • Alternate member 2013-02-13 – 2013-04-30
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Extra deputy member 2013-11-14 – 2014-09-29
    • Extra deputy member 2013-02-13 – 2013-04-30
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • The General Council of the Riksbank

    • Member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (ersättare 130213-130430 och 131114-140929). Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant utrikesutskottet 14- och konstitutionsutskottet 14-, extra suppleant arbetsmarknadsutskottet 13 och 14.
  • Föräldrar

    Parvin Eftekhari; ekonom, revisor, ekonomiassistent. Mohammad Taghi Esbati, ekonom, taxichaufför.
  • Utbildning

    Danderyds gymnasium och Tensta gymnasium, slutår 95. Civilekonomexamen, Handelshögskolan i Stockholm, examen 04. Stockholms universitet, kurser i ryska, matematik och filosofi.
  • Anställningar

    Internationell sekreterare, Ung Vänster 95-96. Förbundsordförande, Ung Vänster 01-04. Politisk sekreterare/ekonom, Vänsterpartiets riksdagskansli 05-07. Debattredaktör, Tidningen Klassekampen, Oslo 08. Utredare/Verksamhetschef, Manifest senter for samfunnsanalyse, Oslo 09-13.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot Upphandlingsmyndighetens insynsråd 16-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Vänsterpartiets programkommission 98-08 och 12-16, varav 04-08 och 14-16 som ordförande.
  • Litteratur

    Rasismer i Europa, Agora (04, tillsammans med andra). Skyll på demokratin - Eliten, EMU-segern och vänsterns nya uppgifter (04, tillsammans med andra). Från förvirring till förändring - tio röster om behovet av en radikal vänster (05, tillsammans med andra). Agenda - julafton för allt reaktionärt, bloggtexter i urval (06). Högerns svarta bok (10, tillsammans med andra).

Said and done

med anledning av skr. 2018/19:13 Riksrevisionens rapport om uppföljning av deltagare i förberedande och orienterande utbildning inom etableringsuppdraget

Motion 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:13 Riksrevisionens rapport om uppföljning av deltagare i förberedande och orienterande utbildning inom etableringsuppdraget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta


Utskottsberedning: 2018/19:AU5

Motion 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

En hållbar sjukförsäkring

Motion 2018/19:1886 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:1886 av Nooshi Dadgostar m.fl. V En hållbar sjukförsäkring 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Starka trygghetssystem måste vara generella 4Översyn av sjukförsäkringen 4.1En trygg och individanpassad sjukförsäkring 4.2Kvantitativa mål för sjukfrånvaron 4.3Rätten till


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:1886 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:1886 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 111 kB)

Rättighetsbaserat flyktingmottagande byggt på välfärd

Motion 2018/19:756 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:756 av Christina Höj Larsen m.fl. V Rättighetsbaserat flyktingmottagande byggt på välfärd 1  Innehåll 1 Innehåll 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 4 Hösten 2015 5 Ett mottagande baserat på rättigheter och välfärd 5.1 Bekämpa rasismen 6 Mottagandeutredningen 7 Feministisk


Utskottsberedning: AU FiU SfU SkU SoU UbU 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:756 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 113 kB) Motion 2018/19:756 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 204 kB)

Lärarbristen

Motion 2018/19:668 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:668 av Daniel Riazat m.fl. V Lärarbristen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör utredas hur förstelärarsystemet kan ersättas med andra möjligheter till karriärutveckling för lärare och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:668 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:668 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

Alla ska kunna leva på sin pension

Motion 2018/19:408 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:408 av Nooshi Dadgostar m.fl. V Alla ska kunna leva på sin pension 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att pensionssystemet bör vara uppbyggt så att det går att leva på sin pension och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:408 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:408 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 104 kB)

Ett tryggt och hållbart arbetsliv

Motion 2018/19:383 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:383 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Ett tryggt och hållbart arbetsliv 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Ordning och reda på arbetsmarknaden 4.1Individuell redovisning av skatter och arbetsgivaravgifter 4.2Tydligare villkor för F-skatt 4.3Bättre utstationeringsregler


Utskottsberedning: AU FiU KU SfU SkU

Motion 2018/19:383 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 138 kB) Motion 2018/19:383 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 299 kB)

Systemfelen i den svenska skolan

Motion 2018/19:292 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:292 av Daniel Riazat m.fl. V Systemfelen i den svenska skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skolplaceringar i grundskolan bör utgå från upptagningsområden där en elev får en plats på en kommunal skola och tillkännager detta för


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:292 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:292 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 98 kB)

Lönebildning

Motion 2018/19:296 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:296 av Ali Esbati m.fl. V Lönebildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning med uppdrag att se över nuvarande modell för lönebildning där den konkurrensutsatta industrin sätter normen för löneökningstakten


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:296 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:296 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 93 kB)

med anledning av skr. 2018/19:8 Riksrevisionens rapport om att nekas sjukersättning och aktivitetsersättning

Motion 2018/19:287 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:287 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:8 Riksrevisionens rapport om att nekas sjukersättning och aktivitetsersättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt bör återkomma med förslag på hur regelverket


Utskottsberedning: 2018/19:SfU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:287 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:287 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 85 kB)

Skatteflykt och skattebrott

Motion 2018/19:237 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:237 av Tony Haddou m.fl. V Skatteflykt och skattebrott 1  Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med förslag som innebär att straff utdöms för de som ägnar sig åt skatteflykt eller medhjälp till skatteflykt,


Utskottsberedning: FiU SkU 2018/19:JuU11

Motion 2018/19:237 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 65 kB) Motion 2018/19:237 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 106 kB)