Alexandra Völker(SocDem)

Alexandra Völker (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 319
Title Statsvetare.
Born 1989
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864160
Email alexandra.volker[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Defence

    • Member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Defence

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputy member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2016-03-18 –
    • 2015-03-25 –

Said and done

Webb-TV

 
Frågestund 16 march 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2016/17:FöU6 2 march 2017 Militära frågor
Frågestund 8 december 2016 Frågestund
Frågestund 22 september 2016 Frågestund

Rätten till föräldraledighet

Motion 2016/17:2803 av Alexandra Völker och Åsa Westlund (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2803 av Alexandra Völker och Åsa Westlund (båda S) Rätten till föräldraledighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur det kan säkerställas att kommunalråd är berättigade till föräldraledighet och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:KU17 2016/17:KU18

Motion 2016/17:2803 av Alexandra Völker och Åsa Westlund (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2803 av Alexandra Völker och Åsa Westlund (båda S) (pdf, 64 kB)

Redovisning av riksdagsledamöters möten med företag och organisationer

Motion 2016/17:2797 av Alexandra Völker (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2797 av Alexandra Völker (S) Redovisning av riksdagsledamöters möten med företag och organisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur vi kan skapa ett mer t ransparent system där beslutsfattare redovisar sina


Utskottsberedning: 2016/17:KU18

Motion 2016/17:2797 av Alexandra Völker (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2797 av Alexandra Völker (S) (pdf, 60 kB)

Framtidsreformer för Stockholmsregionen

Motion 2016/17:1642 av Yilmaz Kerimo m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1642 av Yilmaz Kerimo m.fl. (S) Framtidsreformer för Stockholmsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av en urban tillväxtpolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2016/17:AU6 2016/17:CU14 2016/17:NU16 2016/17:SoU10 2016/17:TU4 2016/17:UbU16
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 3 avslag, 4 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:1642 av Yilmaz Kerimo m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2016/17:1642 av Yilmaz Kerimo m.fl. (S) (pdf, 127 kB)

Samordning av vården för personer med sällsynta diagnoser

Motion 2016/17:1013 av Alexandra Völker (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1013 av Alexandra Völker (S) Samordning av vården för personer med sällsynta diagnoser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skapa en nationell samordningsfunktion i syfte att stimulera och styra uppbyggnaden av de regionala


Utskottsberedning: 2016/17:SoU10

Motion 2016/17:1013 av Alexandra Völker (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:1013 av Alexandra Völker (S) (pdf, 66 kB)

Ungdomsförbunden i skolan

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) Ungdomsförbunden i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att öka ungdomsförbundens möjligheter att komma in på skolor, och riksdagen tillkännager detta för regeringen. Motivering Att


Utskottsberedning: 2015/16:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

God eftervård vid förlossning

Motion 2015/16:2148 av Veronica Lindholm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2148 av Veronica Lindholm m.fl. (S) God eftervård vid förlossning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att nationella riktlinjer tas fram för att förhindra förlossningsskador och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2015/16:SoU7
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:2148 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2148 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Framtidsreformer för Stockholmsregionen

Motion 2015/16:2534 av Börje Vestlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2534 av Börje Vestlund m.fl. (S) Framtidsreformer för Stockholmsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av en urban tillväxtpolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2015/16:AU6 2015/16:NU17 2015/16:SoU7 2015/16:UbU16 2016/17:CU14 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2015/16:2534 av Börje Vestlund m.fl. (S) (docx, 64 kB) Motion 2015/16:2534 av Börje Vestlund m.fl. (S) (pdf, 129 kB)

Missbruket av visstidsantällningar

Motion 2015/16:1871 av Johan Büser m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1871 av Johan Büser m.fl. (S) Missbruket av visstidsantällningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tidsbegränsning av allmän visstidsanställning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Anställningsformens huvudregel


Utskottsberedning: 2015/16:AU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1871 av Johan Büser m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1871 av Johan Büser m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Treterminssystem på högskolor och universitet

Motion 2015/16:1393 av Sara Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1393 av Sara Karlsson m.fl. (S) Treterminssystem på högskolor och universitet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett frivilligt treterminssystem på högskolor och universitet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sommarmånaderna


Utskottsberedning: 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1393 av Sara Karlsson m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1393 av Sara Karlsson m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Jämställda löner

Motion 2015/16:1037 av Azadeh Rojhan Gustafsson och Alexandra Völker (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:1037 av Azadeh Rojhan Gustafsson och Alexandra Völker (båda S) Jämställda löner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör beakta behovet av tydliga mål för att en jämställd arbetsmarknad ska uppnås och tillkännager


Utskottsberedning: 2015/16:AU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1037 av Azadeh Rojhan Gustafsson och Alexandra Völker (båda S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1037 av Azadeh Rojhan Gustafsson och Alexandra Völker (båda S) (pdf, 66 kB)