Agneta Gille(SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Uppsala County, Bench 27
Title Barnskötare
Born 1956
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864781
Email agneta.gille[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member
    • Committee on Justice

    • Deputy member
    • Council for Members' Affairs

    • Member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Deputy member 2012-03-23 – 2014-09-29
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member 2008-11-01 – 2016-10-31
    • Personally appointed substitute 2004-11-01 – 2008-10-31
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2014-09-29 –
    • Member 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2014-10-15 –
    • Deputy member 2012-09-27 – 2014-10-15
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2010-10-12 – 2012-03-22

Said and done

Det kustnära fisket

Skriftlig fråga 2017/18:87 av Agneta Gille (S)

Fråga 2017/18:87 Det kustnära fisket av Agneta Gille (S) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) För svenskt yrkesfiske är de övergripande målen formulerade i strategin Svenskt yrkesfiske 2020 – hållbart fiske och nyttig mat. Målen kan sammanfattas enligt följande: En förvaltning som tar både biologisk, social

Inlämnad: 2017-10-10 Svarsdatum: 2017-10-18 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:87 av Agneta Gille (S) (pdf, 76 kB)

Sexuella övergrepp mot barn

Motion 2017/18:2572 av Agneta Gille (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2572 av Agneta Gille (S) Sexuella övergrepp mot barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Uppsalapolisens arbetsmetoder för att bekämpa sexuella övergrepp mot barn och tillkännager detta för regeringen. Motivering Internets


Utskottsberedning: JuU

Motion 2017/18:2572 av Agneta Gille (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2572 av Agneta Gille (S) (pdf, 57 kB)

Det arbetsintegrerande sociala företagandet

Motion 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. (S) Det arbetsintegrerande sociala företagandet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det arbetsintegrerade sociala företagandet bör vara en viktig resurs för arbetsmarknadspolitiska insatser och


Utskottsberedning: NU 2017/18:AU4 2017/18:FiU30

Motion 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Barnskötarlyft

Motion 2017/18:1913 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1913 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) Barnskötarlyft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om se över behovet av ett barnskötarlyft för att utbilda fler barnskötare och tillkännager detta för regeringen. Motivering Andelen barnskötare


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:1913 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1913 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Ekologiska och närodlade livsmedel i den offentliga upphandlingen

Motion 2017/18:1819 av Pyry Niemi och Agneta Gille (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:1819 av Pyry Niemi och Agneta Gille (båda S) Ekologiska och närodlade livsmedel i den offentliga upphandlingen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om närproducerade och svenska ekologiska livsmedel i offentliga upphandlingar och tillkännager


Utskottsberedning: MJU

Motion 2017/18:1819 av Pyry Niemi och Agneta Gille (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1819 av Pyry Niemi och Agneta Gille (båda S) (pdf, 65 kB)

Fler platser inom vuxenutbildningen för kockar och ekonomibiträden

Motion 2017/18:743 av Suzanne Svensson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:743 av Suzanne Svensson m.fl. (S) Fler platser inom vuxenutbildningen för kockar och ekonomibiträden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga fler platser inom vuxenutbildningen för kockar och ekonomibiträden och tillkännager


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:743 av Suzanne Svensson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:743 av Suzanne Svensson m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Säkra välfärden - undersköterskor och barnskötare

Motion 2017/18:669 av Suzanne Svensson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:669 av Suzanne Svensson m.fl. (S) Säkra välfärden – undersköterskor och barnskötare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att studiemedelssystemet vid vuxenstudier bör ses över i syfte att minska de individuella ekonomiska kostnaderna


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:669 av Suzanne Svensson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:669 av Suzanne Svensson m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Yrkeslegitimation för undersköterskor

Motion 2017/18:626 av Suzanne Svensson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:626 av Suzanne Svensson m.fl. (S) Yrkeslegitimation för undersköterskor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att det införs yrkeslegitimation för undersköterskor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: SoU UbU

Motion 2017/18:626 av Suzanne Svensson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:626 av Suzanne Svensson m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Skarvar

Motion 2017/18:757 av Peter Jeppsson och Agneta Gille (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:757 av Peter Jeppsson och Agneta Gille (båda S) Skarvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över kunskapsläget om skarvens beteende samt utbredning nära bebyggelse i syfte att de inte ska ta över hela vår skärgård, och detta


Utskottsberedning: MJU

Motion 2017/18:757 av Peter Jeppsson och Agneta Gille (båda S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:757 av Peter Jeppsson och Agneta Gille (båda S) (pdf, 59 kB)

Det småskaliga kustfisket

Motion 2017/18:717 av Agneta Gille (S)

Motion till riksdagen 2017/18:717 av Agneta Gille (S) Det småskaliga kustfisket Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över regelverket för det småskaliga kustfisket och tillkännager detta för regeringen. Motivering För svenskt yrkesfiske är de övergripande


Utskottsberedning: MJU

Motion 2017/18:717 av Agneta Gille (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:717 av Agneta Gille (S) (pdf, 62 kB)