Agneta Börjesson (Grn)

Tidigare riksdagsledamot

Party The Green Party
Constituency Halland County
Title Trafiktekniker
Born 1957

Current assignments

    • The General Council of the Riksbank

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • The Green Party

    • Pairing organiser 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on the Constitution

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2014-06-24 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-14 – 2016-02-09
    • The General Council of the Riksbank

    • Member 2014-10-14 –
    • Deputy member 2011-12-16 – 2014-10-14
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Deputy member 2011-10-12 – 2012-09-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-, civilutskottet 10- och kulturutskottet 10-14. Kvittningsman Miljöpartiet de gröna 14-. Ledamot Riksbanksfullmäktige 14- och Riksrevisionens parlamentariska råd 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 11-14, Riksbanksfullmäktige 11-14. Utredare för att stärka hyresgästens inflytande.
  • Föräldrar

    Köpmannen Karl-Gustav Börjesson och köpmannen Ingeborg Börjesson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Aranässkolan i Kungsbacka 73-77. Mira Costa high school, Los Angeles 75-76. Chalmers tekniska högskola, Göteborg 78-84. Sandöskolan, biståndsutbildning, Kramfors 80-81. Nordiska Hälsovårdshögskolan, forskarkurser, Göteborg.
  • Anställningar

    Planeringschef, Finansdepartementet 02-06. Innan dess en rad kortare och längre uppdrag i egen och andras regi som föreläsare, konsult samt diverse förtroendeuppdrag.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Politiken i trafiken, underkommitté till Kom-Kom 91. Nationella folkhälsokommittén 98-01. Sakkunnig, Radonutredningen 00. Integritetsutredningen, partifinansiering.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kungsbacka 88-91, 02 och 06-07. Ledamot, äldreomsorgsnämnden 98-02. Ordförande, Agenda 21 06-10. Landstingsfullmäktig, Halland 88-98. Ledamot, landstingsstyrelsen, Halland 91-94. Ordförande, miljö- och näringsnämnden 94-98. Regionfullmäktig, Halland 06-07. Ordförande, Musik i Halland 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partisekreterare, Miljöpartiet 07-11. Vice sammankallande, partistyrelsen, Miljöpartiet 00-02. Ordförande, Miljöpartiet i Halland 93-98. Sammankallande, riksvalberedningen Miljöpartiet 90-92, ledamot 88-90. Ledamot, förtroenderådet, Miljöpartiet 85-88. Ansvarig Radio Gröns närradiosändningar, Kungsbacka 96-00. Initiativtagare samt senare revisor i Alternativboden Tuvan i Kungsbacka 85-05. Kassör, Stegla Villaförening 90-00. Kassör, Kulturföreningen Kult, Göteborg 82. Kassör i riksdagens konstklubb.
  • Bostadsort

    Onsala

Said and done

Etiska och hållbara investeringar i statens AP-fonder

Motion 2017/18:3371 av Jonas Eriksson och Agneta Börjesson (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3371 av Jonas Eriksson och Agneta Börjesson båda MP Etiska och hållbara investeringar i statens AP-fonder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av nya placeringsregler för statens AP-fonder och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:FiU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3371 av Jonas Eriksson och Agneta Börjesson (båda MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3371 av Jonas Eriksson och Agneta Börjesson (båda MP) (pdf, 75 kB)

HNJ-banan

Motion 2017/18:2779 av Emma Hult och Agneta Börjesson (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2779 av Emma Hult och Agneta Börjesson båda MP HNJ-banan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att HalmstadNässjö-banan bör behållas och utvecklas och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mellan Halmstad och Nässjö går den 196 kilometer


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2779 av Emma Hult och Agneta Börjesson (båda MP) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2779 av Emma Hult och Agneta Börjesson (båda MP) (pdf, 79 kB)

Jämställ cykelväg och bilväg

Motion 2017/18:2652 av Karin Svensson Smith m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2652 av Karin Svensson Smith m.fl. MP Jämställ cykelväg och bilväg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med ett lagändringsförslag som får följden att expropriationsmöjligheten för att anlägga och utveckla nationella


Utskottsberedning: 2017/18:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2652 av Karin Svensson Smith m.fl. (MP) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:2652 av Karin Svensson Smith m.fl. (MP) (pdf, 84 kB)

Medgivande vid folkbokföring i annans bostad

Motion 2017/18:2775 av Rasmus Ling och Agneta Börjesson (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2775 av Rasmus Ling och Agneta Börjesson båda MP Medgivande vid folkbokföring i annans bostad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över folkbokföringslagen i syfte att personer inte ska kunna folkbokföra sig på någon annans fastighet


Utskottsberedning: 2017/18:SkU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2775 av Rasmus Ling och Agneta Börjesson (båda MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2775 av Rasmus Ling och Agneta Börjesson (båda MP) (pdf, 65 kB)

HNJ-banan

Motion 2016/17:1058 av Emma Hult och Agneta Börjesson (båda MP)

Motion till riksdagen 2016/17:1058 av Emma Hult och Agneta Börjesson (båda MP) HNJ-banan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Halmstad–Nässjö-banan bör behållas och utvecklas och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mellan Halmstad och Nässjö


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1058 av Emma Hult och Agneta Börjesson (båda MP) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:1058 av Emma Hult och Agneta Börjesson (båda MP) (pdf, 78 kB)

Gaming – spelkultur

Motion 2015/16:2216 av Niclas Malmberg och Agneta Börjesson (båda MP)

Motion till riksdagen 2015/16:2216 av Niclas Malmberg och Agneta Börjesson (båda MP) Gaming – spelkultur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör låta genomföra en översyn av olika offentliga bidrag till föreningslivet och folkbildningen, med


Utskottsberedning: 2015/16:KrU8 2015/16:NU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2015/16:2216 av Niclas Malmberg och Agneta Börjesson (båda MP) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2216 av Niclas Malmberg och Agneta Börjesson (båda MP) (pdf, 70 kB)

Behåll och satsa på Halmstad-Nässjö-banan

Motion 2015/16:1587 av Agneta Börjesson och Emma Hult (båda MP)

Motion till riksdagen 2015/16:1587 av Agneta Börjesson och Emma Hult (båda MP) Behåll och satsa på Halmstad–Nässjö-banan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Halmstad–Nässjö-banan bör utvecklas och behållas och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mellan


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1587 av Agneta Börjesson och Emma Hult (båda MP) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1587 av Agneta Börjesson och Emma Hult (båda MP) (pdf, 67 kB)

Register över lobbyister vid riksdagen

Motion 2014/15:616 av Annika Hirvonen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:616 av Annika Hirvonen m.fl. (MP) Register över lobbyister vid riksdagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om register över lobbyister vid Sveriges riksdag. Motivering Förtroendevalda i politiska


Utskottsberedning: 2014/15:KU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:616 av Annika Hirvonen m.fl. (MP) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:616 av Annika Hirvonen m.fl. (MP) (pdf, 64 kB)

med anledning av prop. 2013/14:237 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott

Motion 2013/14:Ju32 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju32 av Maria Ferm m.fl. (MP) med anledning av prop. 2013/14:237 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott 201314MP065 med anledning av proposition 2013 14 237 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lagstiftning. Riksdagen


Utskottsberedning: 2014/15:JuU2
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 6 avslag, 6 saknar beslutsinformation

Motion 2013/14:Ju32 av Maria Ferm m.fl. (MP) (doc, 54 kB)

med anledning av proposition 2013/14:237 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott

Motion 2013/14:32 av Maria Ferm och Agneta Börjesson (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju32 avMaria Ferm och Agneta Börjesson (MP) med anledning av proposition 2013/14:237 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott [~ konvertering pågår ~]


Utskottsberedning: 2014/15:JuU2