Agneta Börjesson (Grn)

Tidigare riksdagsledamot

Party The Green Party
Constituency Halland County
Title Trafiktekniker
Born 1957

Current assignments

    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • The Green Party

    • Pairing organiser 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on the Constitution

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2014-06-24 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-14 – 2016-02-09
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2018-11-20 –
    • Member 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Deputy member 2011-12-16 – 2014-10-14
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Deputy member 2011-10-12 – 2012-09-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-, civilutskottet 10- och kulturutskottet 10-14. Kvittningsman Miljöpartiet de gröna 14-. Ledamot Riksbanksfullmäktige 14- och Riksrevisionens parlamentariska råd 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 11-14, Riksbanksfullmäktige 11-14. Utredare för att stärka hyresgästens inflytande.
  • Föräldrar

    Köpmannen Karl-Gustav Börjesson och köpmannen Ingeborg Börjesson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Aranässkolan i Kungsbacka 73-77. Mira Costa high school, Los Angeles 75-76. Chalmers tekniska högskola, Göteborg 78-84. Sandöskolan, biståndsutbildning, Kramfors 80-81. Nordiska Hälsovårdshögskolan, forskarkurser, Göteborg.
  • Anställningar

    Planeringschef, Finansdepartementet 02-06. Innan dess en rad kortare och längre uppdrag i egen och andras regi som föreläsare, konsult samt diverse förtroendeuppdrag.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Politiken i trafiken, underkommitté till Kom-Kom 91. Nationella folkhälsokommittén 98-01. Sakkunnig, Radonutredningen 00. Integritetsutredningen, partifinansiering.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kungsbacka 88-91, 02 och 06-07. Ledamot, äldreomsorgsnämnden 98-02. Ordförande, Agenda 21 06-10. Landstingsfullmäktig, Halland 88-98. Ledamot, landstingsstyrelsen, Halland 91-94. Ordförande, miljö- och näringsnämnden 94-98. Regionfullmäktig, Halland 06-07. Ordförande, Musik i Halland 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partisekreterare, Miljöpartiet 07-11. Vice sammankallande, partistyrelsen, Miljöpartiet 00-02. Ordförande, Miljöpartiet i Halland 93-98. Sammankallande, riksvalberedningen Miljöpartiet 90-92, ledamot 88-90. Ledamot, förtroenderådet, Miljöpartiet 85-88. Ansvarig Radio Gröns närradiosändningar, Kungsbacka 96-00. Initiativtagare samt senare revisor i Alternativboden Tuvan i Kungsbacka 85-05. Kassör, Stegla Villaförening 90-00. Kassör, Kulturföreningen Kult, Göteborg 82. Kassör i riksdagens konstklubb.
  • Bostadsort

    Onsala

Said and done

Webb-TV

HNJ-banan

Motion 2016/17:1058 av Emma Hult och Agneta Börjesson (båda MP)

Motion till riksdagen 2016/17:1058 av Emma Hult och Agneta Börjesson båda MP HNJ-banan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att HalmstadNässjö-banan bör behållas och utvecklas och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mellan Halmstad och Nässjö går den 196 kilometer


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1058 av Emma Hult och Agneta Börjesson (båda MP) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:1058 av Emma Hult och Agneta Börjesson (båda MP) (pdf, 78 kB)