Agneta Börjesson (Grn)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Green Party
Constituency Halland County, Bench 224
Title Trafiktekniker
Born 1957
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864262
Email agneta.borjesson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Green Party

    • Pairing organiser
    • Committee on the Constitution

    • Member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member
    • Committee on Justice

    • Deputy member
    • The General Council of the Riksbank

    • Member
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • The Green Party

    • Pairing organiser 2014-09-29 –
    • Committee on the Constitution

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2014-06-24 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-14 – 2016-02-09
    • The General Council of the Riksbank

    • Member 2014-10-14 –
    • Deputy member 2011-12-16 – 2014-10-14
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member 2014-10-14 –
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Deputy member 2011-10-12 – 2012-09-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-, civilutskottet 10- och kulturutskottet 10-14. Kvittningsman Miljöpartiet de gröna 14-. Ledamot Riksbanksfullmäktige 14- och Riksrevisionens parlamentariska råd 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 11-14, Riksbanksfullmäktige 11-14. Utredare för att stärka hyresgästens inflytande.
  • Föräldrar

    Köpmannen Karl-Gustav Börjesson och köpmannen Ingeborg Börjesson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Aranässkolan i Kungsbacka 73-77. Mira Costa high school, Los Angeles 75-76. Chalmers tekniska högskola, Göteborg 78-84. Sandöskolan, biståndsutbildning, Kramfors 80-81. Nordiska Hälsovårdshögskolan, forskarkurser, Göteborg.
  • Anställningar

    Planeringschef, Finansdepartementet 02-06. Innan dess en rad kortare och längre uppdrag i egen och andras regi som föreläsare, konsult samt diverse förtroendeuppdrag.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Politiken i trafiken, underkommitté till Kom-Kom 91. Nationella folkhälsokommittén 98-01. Sakkunnig, Radonutredningen 00. Integritetsutredningen, partifinansiering.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kungsbacka 88-91, 02 och 06-07. Ledamot, äldreomsorgsnämnden 98-02. Ordförande, Agenda 21 06-10. Landstingsfullmäktig, Halland 88-98. Ledamot, landstingsstyrelsen, Halland 91-94. Ordförande, miljö- och näringsnämnden 94-98. Regionfullmäktig, Halland 06-07. Ordförande, Musik i Halland 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partisekreterare, Miljöpartiet 07-11. Vice sammankallande, partistyrelsen, Miljöpartiet 00-02. Ordförande, Miljöpartiet i Halland 93-98. Sammankallande, riksvalberedningen Miljöpartiet 90-92, ledamot 88-90. Ledamot, förtroenderådet, Miljöpartiet 85-88. Ansvarig Radio Gröns närradiosändningar, Kungsbacka 96-00. Initiativtagare samt senare revisor i Alternativboden Tuvan i Kungsbacka 85-05. Kassör, Stegla Villaförening 90-00. Kassör, Kulturföreningen Kult, Göteborg 82. Kassör i riksdagens konstklubb.
  • Bostadsort

    Onsala

Said and done

Webb-TV

med anledning av prop. 2012/13:147 Ny bibliotekslag

Motion 2012/13:Kr11 av Tina Ehn och Agneta Börjesson (MP)

Motion till riksdagen 2012/13:Kr11 av Tina Ehn och Agneta Börjesson (MP) med anledning av prop. 2012/13:147 Ny bibliotekslag MP046 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om det allmänna biblioteksväsendet och s.k. papperslösa människor. Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:KrU2
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2012/13:Kr11 av Tina Ehn och Agneta Börjesson (MP) (doc, 74 kB)

med anledning av prop. 2012/13:99 Vårändringsbudget för 2013

Motion 2012/13:Fi11 av Gustav Fridolin m.fl. (MP)

Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen beslutar om ändrade ramar enligt tabellen i motionen. 2. Riksdagen avslår propositionen i fråga om anslaget 4:1 och ger regeringen till känna vad som anförs i motionen om behovet av en konsekvensbeskrivning innan ett nytt förslag läggs fram. Anslagsfördelning Utg.omr. Anslag Regeringens Ny


Utskottsberedning: 2012/13:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:Fi11 av Gustav Fridolin m.fl. (MP) (pdf, 96 kB)

med anledning av prop. 2012/13:100 2013 års ekonomiska vårproposition

Motion 2012/13:Fi15 av Gustav Fridolin m.fl. (MP)

Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut ..................... 3 Vårbudget för en ny arbetslinje................... 4 1 Det ekonomiska läget .................... 8 1.1


Utskottsberedning: 2012/13:FiU20
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2012/13:Fi15 av Gustav Fridolin m.fl. (MP) (pdf, 392 kB)

med anledning av prop. 2012/13:141 Förbättrade möjligheter till licensiering av upphovsrätt

Motion 2012/13:N14 av Jonas Eriksson m.fl. (MP, V)

Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att driva frågan om en 50-årig skyddstid inom ramen för direktiven om skyddstid för upphovsrätt och vissa närstående rättigheter. 2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad


Utskottsberedning: 2012/13:NU21
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2012/13:N14 av Jonas Eriksson m.fl. (MP, V) (pdf, 103 kB)

med anledning av prop. 2012/13:96 Kulturmiljöns mångfald

Motion 2012/13:Kr6 av Tina Ehn och Agneta Börjesson (MP)

Motion till riksdagen 2012/13:Kr6 av Tina Ehn och Agneta Börjesson (MP) med anledning av prop. 2012/13:96 Kulturmiljöns mångfald MP040 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att politiska mål även ska följas av en vägledning om hur dessa mål


Utskottsberedning: 2012/13:KrU9
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2012/13:Kr6 av Tina Ehn och Agneta Börjesson (MP) (doc, 62 kB)

med anledning av prop. 2012/13:115 En ny kameraövervakningslag

Motion 2012/13:Ju24 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2012/13:Ju24 av Maria Ferm m.fl. (MP) med anledning av prop. 2012/13:115 En ny kameraövervakningslag MP035 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om krav på tillstånd för kameraövervakning i butiker, alla allmänna transportmedel


Utskottsberedning: 2012/13:JuU22
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2012/13:Ju24 av Maria Ferm m.fl. (MP) (doc, 62 kB)

med anledning av prop. 2012/13:116 En mer samlad myndighetsstruktur inom folkhälsoområdet

Motion 2012/13:So16 av Gunvor G Ericson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2012/13:So16 av Gunvor G Ericson m.fl. (MP) med anledning av prop. 2012/13:116 En mer samlad myndighetsstruktur inom folkhälsoområdet MP033 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att riksdagens tidigare uppdrag till Folkhälsoinstitutet


Utskottsberedning: 2012/13:SoU27
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2012/13:So16 av Gunvor G Ericson m.fl. (MP) (doc, 70 kB)

med anledning av prop. 2012/13:111 En skärpt sexualbrottslagstiftning

Motion 2012/13:Ju18 av Gunvor G Ericson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2012/13:Ju18 av Gunvor G Ericson m.fl. (MP) med anledning av prop. 2012/13:111 En skärpt sexualbrottslagstiftning MP031 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar i första hand om ändring av 6 kap. 1 § och 15 § brottsbalken i enlighet med vad som framgår under rubriken Miljöpartiets lagförslag,


Utskottsberedning: 2012/13:JuU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2012/13:Ju18 av Gunvor G Ericson m.fl. (MP) (doc, 78 kB)

med anledning av prop. 2012/13:108 Förstärkt straffrättsligt skydd vid grov fridskränkning och grov kvinnofridskränkning

Motion 2012/13:Ju14 av Gunvor G Ericson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2012/13:Ju14 av Gunvor G Ericson m.fl. (MP) med anledning av prop. 2012/13:108 Förstärkt straffrättsligt skydd vid grov fridskränkning och grov kvinnofridskränkning Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i


Utskottsberedning: 2012/13:JuU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Ju14 av Gunvor G Ericson m.fl. (MP) (doc, 59 kB)

med anledning av prop. 2012/13:69 Kränkande fotografering

Motion 2012/13:Ju11 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2012/13:Ju11 av Maria Ferm m.fl. (MP) med anledning av prop. 2012/13:69 Kränkande fotografering MP030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att den föreslagna lagstiftningen i 4 kap. brottsbalken ska ges en tidsbegränsad


Utskottsberedning: 2012/13:JuU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Ju11 av Maria Ferm m.fl. (MP) (doc, 56 kB)