Adnan Dibrani (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Halland County, Bench 40
Title Banktjänsteman.
Born 1985
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865907
Email adnan.dibrani[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Finance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Committee on Taxation

    • Member 2014-10-07 – 2017-09-22
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2010-10-12 – 2013-10-03
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2012-06-20 – 2014-09-29
    • The Riksdag Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean

    • Deputy member 2014-10-28 – 2018-10-28
    • The Riksdag Appeals Board

    • Deputy member 2015-01-13 – 2018-10-09
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy member 2018-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14, näringsutskottet 10-13, finansutskottet 12- och utrikesutskottet 12-14. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för unionen i Medelhavet 14- och riksdagens överklagandenämnd 15-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Peder Skrivares skola i Varberg, slutår 04. Ekonomi/politik, Internationella Handelshögskolan i Jönköping.
  • Anställningar

    Kundtjänst/Kassa, Swedbank 07. Privatrådgivare, Varbergs Sparbank 08.
  • Bostadsort

    Varberg

Said and done

Underlätta för besöksnäringen i Västsverige

Motion 2018/19:2687 av Mats Wiking m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2687 av Mats Wiking m.fl. S Underlätta för besöksnäringen i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av insatser för att stärka besöksnäringens utveckling i Västsverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Besöksnäringen


Utskottsberedning: 2018/19:NU7

Motion 2018/19:2687 av Mats Wiking m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2687 av Mats Wiking m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Förbättrad infrastruktur Gekås-Ullared

Motion 2018/19:2086 av Adnan Dibrani (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2086 av Adnan Dibrani S Förbättrad infrastruktur GekåsUllared Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för hur infrastrukturen kring Gekås i Halland kan förbättras och tillkännager detta


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2086 av Adnan Dibrani (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2086 av Adnan Dibrani (S) (pdf, 68 kB)

Internationellt tågresande

Motion 2018/19:1969 av Aylin Fazelian m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1969 av Aylin Fazelian m.fl. S Internationellt tågresande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att underlätta internationellt tågresande och tillkännager detta för regeringen. Motivering Enligt FN:s senaste rapport från klimatpanelen,


Utskottsberedning: 2018/19:TU5

Motion 2018/19:1969 av Aylin Fazelian m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1969 av Aylin Fazelian m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Genomlysning av skattesystemet

Motion 2018/19:1796 av Adnan Dibrani och Mattias Jonsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1796 av Adnan Dibrani och Mattias Jonsson båda S Genomlysning av skattesystemet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en genomlysning av det svenska systemet för beskattning av olika skattebaser och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:SkU10

Motion 2018/19:1796 av Adnan Dibrani och Mattias Jonsson (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1796 av Adnan Dibrani och Mattias Jonsson (båda S) (pdf, 72 kB)

Reglera undervisningstiden i gymnasieskolan

Motion 2018/19:1059 av Adnan Dibrani m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1059 av Adnan Dibrani m.fl. S Reglera undervisningstiden i gymnasieskolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om centralt reglerad undervisningstid i gymnasieskolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Skolinspektionen publicerade


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1059 av Adnan Dibrani m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1059 av Adnan Dibrani m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Förvärv och inventering inför försäljning av vapenhandel

Motion 2018/19:1156 av Mattias Jonsson och Adnan Dibrani (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1156 av Mattias Jonsson och Adnan Dibrani båda S Förvärv och inventering inför försäljning av vapenhandel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att, inför ett förvärv eller övertagande av ett bolag som driver vapenhandel, genomföra


Utskottsberedning: 2018/19:JuU17

Motion 2018/19:1156 av Mattias Jonsson och Adnan Dibrani (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1156 av Mattias Jonsson och Adnan Dibrani (båda S) (pdf, 71 kB)

Trafikskadeförsäkring

Motion 2018/19:1061 av Adnan Dibrani (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1061 av Adnan Dibrani S Trafikskadeförsäkring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga stärkt skydd för trafikskadade vid rättsprocesser och tillkännager detta för regeringen. Motivering Alla motordrivna fordon som framförs i trafik


Utskottsberedning: 2018/19:JuU12

Motion 2018/19:1061 av Adnan Dibrani (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1061 av Adnan Dibrani (S) (pdf, 70 kB)

Förändrade åldersregler vid adoption

Motion 2017/18:2597 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2597 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson båda S Förändrade åldersregler vid adoption Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av förändrade åldersregler vid adoption och tillkännager detta för regeringen. Motivering Adoption


Utskottsberedning: 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2597 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2597 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) (pdf, 74 kB)

Fler undersköterskor till äldrevården

Motion 2017/18:2141 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2141 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson båda S Fler undersköterskor till äldrevården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att fler undersköterskor anställs i äldrevården och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige


Utskottsberedning: 2017/18:SoU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2141 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2141 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) (pdf, 69 kB)

Stärkt rättsskydd för trafikskadade

Motion 2017/18:2665 av Adnan Dibrani m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2665 av Adnan Dibrani m.fl. S Stärkt rättsskydd för trafikskadade Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga stärkt skydd för trafikskadade vid rättsprocesser och tillkännager detta för regeringen. Motivering Alla motordrivna fordon


Utskottsberedning: 2017/18:JuU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2665 av Adnan Dibrani m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2665 av Adnan Dibrani m.fl. (S) (pdf, 70 kB)