Abir Al-Sahlani (Cen)

Tjänstgörande ersättare

Party
Constituency City of Stockholm, Bench 172
Title Politiskt sakkunnig
Born 1976
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email abir.al-sahlani[på]riksdagen.se
Social media: Facebook

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Alternate member for
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member
    • Committee on the Constitution

    • Extra deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Extra deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2019-01-14 – 2019-06-19
    • Alternate member 2010-10-04 – 2011-09-29
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2011-09-30 – 2014-09-29
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2010-10-12 – 2011-06-07
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2019-01-16 – 2019-06-19
    • Deputy member 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2019-01-16 – 2019-06-19
    • Deputy member 2011-06-10 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Extra deputy member 2019-01-14 – 2019-06-19
    • Committee on European Union Affairs

    • Extra deputy member 2019-01-14 – 2019-06-19
    • The Riksdag Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean

    • Deputy member 2011-03-16 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-11-17 – 2011-03-16

Said and done

Ökningen av antalet dödsolyckor

Interpellation 2013/14:49 av Bucht, Sven-Erik (S)

den 21 oktober Interpellation 2013/14:49 Ökningen av antalet dödsolyckor av Sven-Erik Bucht S till arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M I veckan inträffade en fruktansvärd arbetsplatsolycka på SSAB:s anläggning i Luleå. Två arbetare omkom efter att ha dränkts i tjära. Tyvärr är arbetsplatsolyckor med

Inlämnad: 2013-10-21 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ökningen av antalet dödsolyckor

Svenska muslimers diskriminering

Motion 2013/14:A380 av Abir Al-Sahlani (C)

Motion till riksdagen 2013/14:A380 av Abir Al-Sahlani C Svenska muslimers diskriminering C387 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om diskriminering mot svenska muslimer samt tillämpningen av terrorbrottslagstiftningen i syfte att motverka diskriminering


Utskottsberedning: 2013/14:AU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:A380 av Abir Al-Sahlani (C) (doc, 55 kB)

Söka asyl på ambassader

Motion 2013/14:Sf361 av Abir Al-Sahlani (C)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf361 av Abir Al-Sahlani C Söka asyl på ambassader C388 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att möjliggöra för utländska medborgare att söka asyl vid svenska ambassader utomlands. Motivering Världen är ännu inte


Utskottsberedning: 2013/14:SfU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf361 av Abir Al-Sahlani (C) (doc, 55 kB)

Modern och enkel föräldraförsäkring som främjar jämställdhet

Motion 2013/14:Sf360 av Abir Al-Sahlani (C)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf360 av Abir Al-Sahlani C Modern och enkel föräldraförsäkring som främjar jämställdhet C389 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att förbättra och förenkla föräldraförsäkringen till en mer tydlig barn- och föräldraförsäkring.


Utskottsberedning: 2013/14:SfU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2013/14:Sf360 av Abir Al-Sahlani (C) (doc, 58 kB)

Kriminalisera vuxenmobbning

Motion 2013/14:A379 av Abir Al-Sahlani (C)

Motion till riksdagen 2013/14:A379 av Abir Al-Sahlani C Kriminalisera vuxenmobbning C386 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vuxenmobbning, dess omfattning och om behovet av att kriminalisera vuxenmobbning. Motivering Mobbningen är ett fruktansvärt


Utskottsberedning: 2013/14:AU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:A379 av Abir Al-Sahlani (C) (doc, 55 kB)

Sexuella och reproduktiva rättigheter

Motion 2012/13:U285 av Annika Qarlsson och Abir Al-Sahlani (C)

Motion till riksdagen 2012/13:U285 av Annika Qarlsson och Abir Al-Sahlani C Sexuella och reproduktiva rättigheter C305 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige ska verka för att sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter integreras


Utskottsberedning: 2012/13:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:U285 av Annika Qarlsson och Abir Al-Sahlani (C) (doc, 56 kB)

Tillgång till säkra och lagliga aborter

Motion 2012/13:U284 av Annika Qarlsson och Abir Al-Sahlani (C)

Motion till riksdagen 2012/13:U284 av Annika Qarlsson och Abir Al-Sahlani C Tillgång till säkra och lagliga aborter C306 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige ska öka stödet till internationellt utvecklingssamarbete som ger tillgång


Utskottsberedning: 2012/13:UU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:U284 av Annika Qarlsson och Abir Al-Sahlani (C) (doc, 57 kB)

Situationen för kvinnor i Nicaragua

Skriftlig fråga 2011/12:427 av Al-Sahlani, Abir (C)

den 24 februari Fråga 2011/12:427 Situationen för kvinnor i Nicaragua av Abir Al-Sahlani C till utrikesminister Carl Bildt M Oddsen för kvinnor i Nicaragua att ha en trygg och säker framtid är låg. I genomsnitt förekommer 940 fall av våld i hemmet varje månad. Sexuellt våld förekommer 400 gånger varje månad. 85

Inlämnad: 2012-02-24 Besvarare: Carl Bildt (M)

Trafficking av kvinnor i Singapore

Skriftlig fråga 2011/12:426 av Al-Sahlani, Abir (C)

den 24 februari Fråga 2011/12:426 Trafficking av kvinnor i Singapore av Abir Al-Sahlani C till utrikesminister Carl Bildt M Singapore är ett mottagarland för kvinnor och barn som smugglas, i första hand, från Thailand, Filippinerna, Kina och Indonesien för kommersiell sexuell exploatering och arbetskraftsexploatering.

Inlämnad: 2012-02-24 Besvarare: Carl Bildt (M)

Elfenbenskustens sätt att hantera sexuellt våld

Skriftlig fråga 2011/12:366 av Al-Sahlani, Abir (C)

den 14 februari Fråga 2011/12:366 Elfenbenskustens sätt att hantera sexuellt våld av Abir Al-Sahlani C till utrikesminister Carl Bildt M Läget i Elfenbenskusten ser ut att ha stabiliserats efter fjolårets inbördeskrig. I mitten av december hölls det första valet sedan 2000. Valresultatet visade en vinst för Ouattara.

Inlämnad: 2012-02-14 Besvarare: Carl Bildt (M)